Centrum pro klienty s Alzheimerovou chorobou zažalovalo Jihočeský kraj. Ten jim nepřidělil dotace | Reflex.cz
nahoru

Centrum pro klienty s Alzheimerovou chorobou zažalovalo Jihočeský kraj. Ten jim nepřidělil dotace

red8. listopadu 2016 • 15:23
Centrum pro klienty s Alzheimerovou chorobou zažalovalo Jihočeský kraj. Ten jim nepřidělil dotace
foto: Profimedia.cz

Nejstarší zařízení pro klienty s Alzheimerovou chorobou v jižních Čechách je ohroženo nedostatkem finančních prostředků.  Podle Alzheimercentra v Písku, za to může rozhodnutí úředníků Jihočeského kraje, kteří Alzheimercentru odmítli přidělit dotaci na provoz.

Na základě toho rozhodnutí, nezohledňujícího dlouholetou kvalitu poskytovaných služeb, se Alzheimercentrum rozhodlo podat na Jihočeský kraj správní žalobu. V píseckém centru žije téměř sedmdesát seniorů, kteří jsou zcela odkázáni na cizí pomoc.

„Byli jsme první zařízení v jihočeském kraji, které přijímalo klienty, kteří byli ošetřovatelsky velmi nároční,“ říká Petra Tesařová, ředitelka Alzheimercentra v Písku.

Centrum je na dotaci existenčně závislé

Po dvaceti letech je centrum stále plně fungujícím zařízením, ale je nuceno opakovaně řešit existenční problémy. Jihočeský kraj s ním nepočítá v síti poskytovatelů sociálních služeb a nepřidělil mu dotaci na provoz. Stát přitom dotoval každoročně Alzheimercentrum z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zeman nezná textaře Horáčka. Doktora Alzheimera zná?
Jiří X. Doležal 30. května 2016 • 00:17

Zeman nezná textaře Horáčka. Doktora Alzheimera zná?

„Toto zařízení, konkrétně v Písku, nebylo podpořeno, protože v Písku je řada poskytovatelů těchto služeb. Potřeby hodnotí komise a následné zařazování do sítě schvaluje zastupitelstvo kraje. Podle toho se potom odvíjejí dotace, uvádí Ivana Stráská, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje.

Jihočeští pacienti trpící Alzheimerovou chorobou jinou možnost nemají

Podle informací TV Prima, která se kauze věnovala ve svém zpravodajství, je ale Alzheimercentrum jediné takové zařízení v okolí. Čemuž nasvědčuje také fakt, že kapacita centra nestačí. Peníze kraj dal údajně také do center, která na ně v tu chvíli neměla nárok.

Do sítě se dostala zařízení, která mají roční nebo dvouletou historii, anebo dokonce v době, kdy žádala o dotaci, vůbec neměla daný typ služby registrovaný. Systém je jednoznačně diskriminující, nehodnotí spravedlivě aktuální stav poskytovatelů a jejich hospodaření, a v žádném případě nezohledňuje kvalitu poskytované péče“, doplňuje Martin Ježek, provozní ředitel skupiny Alzheimercentrum, aktuálně čítající celkem 9 zařízení po celé České republice a na Slovensku.

CYRIL HÖSCHL: Porucha paměti jednou přijde na každého z nás
Cyril Höschl 21. srpna 2015 • 12:29

CYRIL HÖSCHL: Porucha paměti jednou přijde na každého z nás

Zemřel slavný spisovatel Terry Pratchett, podlehl Alzheimerově nemoci

red


Klíčová slova: Alzheimerova choroba, žaloba, Písek


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější