nahoru

Revoluce v cyklostezkách? Poláci testují povrch, který v noci modře svítí

Tereza Stonišová11. října 2016 • 10:20
Revoluce v cyklostezkách? Poláci testují povrch, který v noci modře svítí
foto: BoredPanda.com

S originálním nápadem, jak vyřešit bezpečnost i pohodlí cyklistů, kteří se svého oblíbeného sportu odmítají vzdát i v noci, přišel polský tým univerzitních vědců. Ten se rozhodl vytvořit cyklostezku, která by v noci jasně svítila.

Cyklostezka zářící modrou barvou je prozatím v testovacím režimu. Není totiž jasné, zda bude soběstačná a jejímu pomyslnému dobytí bude opravdu stačit pouze sluneční svit. I tak ale modrá svítící cyklostezka poutá pozornost nejen cyklistů, jde totiž o velkou raritu. Podle informací polského tisku je obdobné řešení cyklostezky pouze v Holandsku.

 

Princip svítící cyklostezky by měl být následující: na chodník jsou položeny vrstvy materiálu, který je složen ze zvláštních částic. Tyto částice obsahují luminofor, který umí pohltit světlo a následně jej vyzařovat. Cyklostezka vznikla nedaleko města Lidzbark Warmiński ve známém Varmijsko-mazurském vojvodství. Pokud by se ukázalo, že cyklostezka opravdu vydrží celou noc, není vyloučeno, že se tento nápad postupně v Polsku rozšíří.

Diskuse ke článku