nahoru

Dokonalý útěk z civilizace: Americký právník si postavil dřevěnou věž na Aljašce

Martin Mrázek 8. října 2016 • 09:43
Dokonalý útěk z civilizace: Americký právník si postavil dřevěnou věž na Aljašce
foto: Alaska.org

Vše to začalo obyčejným jednopatrovým srubem o rozměrech 12x12 metrů, který vyrostl na holé planině vytvořené lesním požárem. Jenže planina začala pomalu zarůstat stromy a Philip Weidner si chtěl i nadále užívat krásného výhledu z oken. Absolvent prestižní MIT tak začal do výšky přidávat další a další patra. Výsledkem je série domků naskládaných na sobě do úctyhodných 56 metrů.

„Je to dílo frustrovaného architekta,“ popisuje vlastní výtvor Weidner. Z Goose Creek Tower, jak místní lidé stavbě říkají, je za jasných dnů údajně vidět až do vzdálenosti 500 kilometrů. Zároveň je z věže také krásný pohled na Denali, nejvyšší horu v Severní Americe. Celý dům vyrostl bez jakýchkoli plánů, stavělo se jen podle fantazie excentrického majitele.

Po dokončení stavby na začátku 90. let se Weidner kupodivu rozhodl, že ve svém domě vlastně žít nechce. Věž tak byla dlouhá léta opuštěná a během této doby se stala turistickou atrakcí. Až do loňského roku, kdy se majitel rozhodl vrátit, ji navštívily tisíce lidí. V současné době se dovnitř nesmí, Weidner totiž intenzivně pracuje na zvelebení interiérů.

„Je to teď staveniště. Takže je to pro lidi prostě moc nebezpečné,“ uvedl pro KTVA Alaska Weidner.

Zároveň ale slíbil, že až s rekonstrukcí skončí, věž opět zpřístupní veřejnosti. Délku úprav odhaduje na zhruba 3 roky.Klíčová slova: Aljaška, architektura, srub, útěk, divočinaDiskuse ke článku