Číňané ve Vegas představili průlomový bezpilotní letoun. Akorát má pilota a nesmí létat | Reflex.cz
nahoru

Číňané ve Vegas představili průlomový bezpilotní letoun. Akorát má pilota a nesmí létat

Mav7. ledna 2016 • 15:35
Ehang 184 nemá pilota. Jen pasažéra.
Ehang 184 nemá pilota. Jen pasažéra.
• foto: 
archív firmy Ehang

Když se dneska řekne pokrok, jedním z jeho největších symbolů jsou drony. Velké bombardovací, středně velké poštovní i miniaturní šmírovací. Soudruzi výzkumníci v Čínské lidové republice, v komunistické Číně, teď vyvinuli jeden bezpilotní letoun, který všechny strčí do kapsy: má totiž pilota. Na slavném veletrhu moderních technologií CES v Las Vegas teď trumfují bezpilotní automobily.

Totiž abychom byli féroví, není to až tak pilot, jako spíše pasažér. Na ovládacím tabletu jednoduše zadá cestu a pak už má k dispozici jen dva ovladače: start a přistání. A ještě tedy kabinové světýlko a klimatizaci. Hlavní je, že k tomu nepotřebujete pilotní průkaz, ba ani obyčejný řidičák; vše zvládne software v letounu. A pokud snad dojde k trablům, kontrolu převezme na dálku dispečink, jenž už s dronem nějak přistane. Prý to zvládne, i když vysadí šest z osmi motorů – sice se stroj roztočí jako káča a nedopadne zrovna měkce, ale přežijete. Rozhodně lepší vyhlídka než u klasické helikoptéry.

Prototyp jménem Ehang 184 je samozřejmě na elektřinu, akumulátory jsou prý plné za dvě hodiny. Ale zase vystačí jen na nějakých 23 minut letu. Standardně má létat ve třech až pěti stech metrech nad zemí, ale zvládne až 3,5 kilometru.

Soudruzi z Čínské lidové republiky vyvinuli automobil, který řídíte myšlenkami. Akorát …

Firma Ehang doufá, že bude svůj stroj prodávat za 200-300 tisíc dolarů, tedy zhruba od pěti miliónů korun. To nevypadá až tak zle, spousta bohatých geeků se jistě najde. Ostatně od investorů už firma sehnala nějakých 50 miliónů dolarů.

Ale problém bude s legislativou. Pro normální letadla jsou pravidla prakticky všude na světě docela přísná, jaká se však budou vztahovat na tento dron? Spoluzakladatel firmy Šang Siao počítá se složitými postupy. „Svět nic takového dosud neznal,“ uznává pro deník Guardian.

Paradoxně se v Las Vegas letoun ani nesmí předvést: omezení tam teď platí pro všechny drony.

Mav


Klíčová slova: dron, letadlo, technologie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější