nahoru

Indické eshopy mají fofr. Nikoli s dárky, nýbrž s kravským trusem

ČTK 29. prosince 2015 • 12:35
Narazíte-li v Indii na cow cake, vězte, že to není koláč z hovězího masa.
Narazíte-li v Indii na cow cake, vězte, že to není koláč z hovězího masa.
• foto: 
ČTK/AP/Rajesh Kumar Singh

Stejně jako zákazníci po celém světě rovněž Indové rádi nakupují na internetu. Mimořádně na odbyt jde i jedno neobvyklé zboží - sušený kravský trus, který se v zemi používá jako levné palivo.

Bochníky kravského trusu smíchaného se senem a sušené na slunci vyrábějí především ženy ve venkovských oblastech, kde se také nejčastěji používají. Internetoví obchodníci jako je Amazon či eBay se ale nyní zaměřují na rostoucí městskou populaci. Někteří obchodníci nabízejí množstevní slevy a dokonce i dárková balení.

V Indii se kravský trus po staletí využívá jako palivo, ať už na topení, vaření nebo hinduistické rituály. Navršené hromady trusu jsou na venkově všudypřítomné. Používají se také jako přírodní hnojivo.

Poptávka po nich vzrostla především během nedávného svátku světel diválí, říká Radika Agarvalová, zástupkyně jednoho z největších indických internetových obchodů ShopClues. Jeden den se bochníky trusu na ShopClues vyprodaly.

Vůně domova

"Během diválí je po nich velká poptávka, neboť lidé provádějí rituály doma i na pracovišti," cituje Agarvalovou agentura AP. S chladným počasím se lidé během venkovních akcí podle ní stále častěji zahřívají při ohních. A navíc - ti obyvatelé měst, kteří vyrostli na venkově, zápach trusu mají rádi. "Připomíná jim to staré časy."

Internetoví obchodníci se rovněž shodují, že lidé si sušený kravský trus kupují i pro další obřady, kde je potřeba oheň, například pro začátek nového roku a pro jeden zimní festival na severu země.

Trus je k mání v sadách po dvou až deseti kusech, přičemž každý bochník váží asi 200 gramů. Ceny se pohybují od 100 do 400 rupií (37 až 149 Kč) za sadu.

ČTK


Klíčová slova: Indie, svátkyDiskuse ke článku