nahoru

Ať vás síla provází, ámen. Berlínští vikáři sloužili Star Wars mši

Mav21. prosince 2015 • 12:06
Ať vás síla provází, ámen. Berlínští vikáři sloužili Star Wars mši
foto: ČTK/imago stock&people

Asi už ani Ježíšovy narozeniny nestačí, aby lidé chodili na mše. Evangeličtí vikáři z východoberlínského kostela Zionskirche se proto rozhodli vyjít publiku trochu vstříc a připravili bohoslužbu o jiných hrdinech, kterou pochopí i ateista a jež nebude nudit ani děti.

Zaučující se pastoři Ulrike Garveová (29) a Lucas Ludewig (30) se oháněli světelnými meči; z nějakého důvodu si vybrali ty od hlavního záporáka epizody VII – asi proto, že vypadají jako kříž. A kázali podobenství o boji dobra se zlem. A vůbec, Hvězdné války jsou vlastně také o otci, synu a duchu prakticky svatém. Vlastně o dvou: Obi-Wan Kenobi a Yoda.

„Čím více jsme se o filmech bavili, tím více paralel ke křesťanským tradicím jsme nacházeli,“ vysvětlila Garveová. „Chtěli jsme ty paralely vysvětlit účastníkům bohoslužby.“ Ludewig dodal, že ho inspirovala pasáž z biblického Listu Římanům (12:21): „Nenech se přemáhat zlem, ale přemáhej zlo dobrem.“

Recenze: Star Wars – Síla se probouzí, ale v očích má ospalky – 60 %

Kromě promítání ukázek z hvězdné ságy show doplnil i varhaník se svou verzí „titulkové“ skladby od Johna Williamse.

Vedle několika Darth Vaderů (nevadí, že je to arcizloun, přece se napraví, vždyť návrat ztraceného syna je v bibli velkým tématem a odmítnutím temné strany má také nárok na spásu, argumentovali faráři) přišel i Chewbacca, kdosi od Jawů, samozřejmě pár novinářů, ale hlavně asi čtyři stovky civilistů. Návštěvnost proti normálu asi dvojnásobná.

Mav


Klíčová slova: star wars, církev, křesťan, berlín


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější