nahoru

Když počítačům vládne design. V historické Praze otevírá muzeum strojů Apple

ČTK 18. prosince 2015 • 08:24
Macintosh 512k – druhý Macintosh firmy Apple
Macintosh 512k – druhý Macintosh firmy Apple
• foto: 
http://www.applemuzeum.cz/

Historické pražské centrum nabízí vedle bohatých dějin i nadějnou současnost a budoucnost. Na nároží Husovy a Karlovy ulice se otevřela soukromá sbírka s produkty americké technologické společnosti Apple, jednou z nejhodnotnějších značek na světě.

Expozice představuje například kolekci počítačů z let 1976 až 2012. Mezi exponáty nechybí legendární Apple Lisa nebo první Macintosh. Apple Museum je současně poctou zakladateli společnosti Stevu Jobsovi, jehož výrobky s logem nakousnutého jablka zásadně změnily svět moderních technologií v oblasti počítačů, mobilních telefonů či přehrávání hudby.

Americká společnost často udávala trend ve výrobě a vývoji počítačových technologií. Jako první "zavřela" počítač do malé skříňky, proslavila myš, vymyslela iMac, tedy počítač s obrazovkou v jednom, z novější doby ji proslavil hudební přehrávač iPod či telefon iPhone. Loajální fanoušky si firma získala už v 80. letech díky jednoduchosti řešení či uživatelské přívětivosti.

Expozice je podle představitelů muzea koncipována v souladu s filozofií značky Apple, tedy v čistém designu, z kvalitních materiálů a za podpory nejnovějších technologií. Návštěvníky provází multimediální průvodce prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu, a to v devíti světových jazycích.

Sbírka zahrnuje třeba vůbec druhý počítač Macintosh - 512k - z roku 1984, první Macintosh s pevným diskem (1987), přenostný Power Book 160 z roku 1992 i jakýsi předchůdce iPhonu z roku 1994, messagepad Apple Newton 120.

Vznik Apple Musea iniciovala Nadace centra Pop Art Gallery s cílem představit veřejnosti prostřednictvím kultovní značky počítačového průmyslu novodobou historii člověka. Na realizaci se podíleli studenti pražské ČVUT.

V podzemí zrekonstruovaného měšťanského domu, kde muzeum sídlí, bude v zachovalých románských sklepích ze 14. století začátkem roku otevřena pop artová galerie, která se bude věnovat především českým představitelům tohoto uměleckého stylu 50. let.

Apple Museum je otevřeno denně od 10:00 do 22:00. Více informací naleznete na http://www.applemuzeum.cz/.

ČTK


Klíčová slova: apple, design, muzeum, počítačeDiskuse ke článku