nahoru

Policie brzy bude umět rozeznat rasu podle otisků prstů

Daniel Baret3. října 2015 • 10:00
Policie brzy bude umět rozeznat rasu podle otisků prstů
foto: ⓒ Frettie/Wikimedia

Otisky prstů jsou jednou z nejstarších metod, díky které můžeme dokázat spojitost mezi pachatelem a zločinem. Podle nového výzkumu však pravděpodobně v budoucnosti dokážeme z otisků prstu odhalit jak rasu pachatele, tak užívání drog.

,,Naše studie může znamenat průlom v analýze otisků prstů. Podle všeho totiž s vysokou pravděpodobností se můžeme naučit, jak poznat rasu pachatele už z otisků jeho prstů, " říká profesorka Anna Rossová, vedoucí studie o otiscích prstů na North Carolina State University.

Jádro pudla při zjišťování rasy pachatele podle otisků prstu tkví v bifurkacích na kůži prstů (pro lepší pochopení, co přesně je bifurkace, se podívejte do fotogalerie). Právě těchto bifurkací mají osoby černé pleti až o 5 procent více než běloši.

Z otisků se však dá vyčíst i informace o tom, jestli pachatel kouřil cigarety, co jedl a jaké užíval drogy. Britský tým například vyvinul metodu, při které z pouhého otisku lze vyčíst, jestli dotyčný užíval kokain. Při užívání kokainu totiž tělo vylučuje benzoylecgonin methylecgonin, který pak lze nalézt v otiscích prstů.

Obě metody jsou zatím v plenkách, i když podle jejich tvůrců přinášejí při experimentech přesné výsledky. Zatím se tedy nemusíte bát, že policie pozná vaší rasu a váš vztah k drogám jen podle otisků prstů.Klíčová slova: otisky prstůDiskuse ke článku