Revoluce na Facebooku: Zuckerberg přidá tlačítko „To se mi nelíbí“ | Reflex.cz
nahoru

Revoluce na Facebooku: Zuckerberg přidá tlačítko „To se mi nelíbí“

Tereza Stonišová16. září 2015 • 12:00
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
internet

Na Facebooku najdete stovky iniciativ, které požadují zřízení tlačítka „To se mi nelíbí“, neboli tzv. „dislike“. Přestože Mark Zuckerberg dlouho přání uživatelů Facebooku přehlížel, nyní se rozhodl jej vyslyšet. Budeme tak moci vyjádřit i svou nelibost. Jak se změní chování uživatelů na sociálních sítích?

Argument vývojářů Facebooku, proč nechtějí tlačítko nelibosti zavést, se týkal především obchodního a ekonomického uvažování. Jak píše Daily Telegraph, problematicky může tlačítko „To se mi nelíbí“ působit ve spojení se společnostmi, které na Facebooku platí za inzerci. Mohlo by se totiž stát, že místo „lajků“ dostanou opak. 

Obchodně je to tedy částečně rizikové, ovšem například web Business Insider nabízí i významný pozitivní efekt: Lidé chtějí prostřednictvím tlačítka „To se mi nelíbí“ vyjádřit empatii, protože ne každý okamžik sdílený na Facebooku je šťastný a radostný.

Nové tlačítko by také mohlo ovlivnit diskuse, které bývají často plné nenávisti. Pokud dostanou uživatelé tlačítko, které jim umožní vyjádřit nesouhlas, mohou se stát dvě věci: Uživatel, který by jinak napsal komentář s odůvodněním, proč se mu něco nelíbí, se spokojí právě se zmáčknutím tlačítka „dislike“, hanlivé komentáře by to tak mohlo omezit. Ovšem vývojáři Facebooku počítají spíše s druhou možností, totiž že uživatel svůj „dislike“ bude chtít také náležitě odůvodnit. V podstatě si tak slibují vyšší aktivitu uživatelů. 

 


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější