nahoru

Chcete netradiční výlet? Vydejte se do diamantového dolu. Za malé vstupné si můžete vzácný kámen i odnést

Tereza Stonišová22. srpna 2015 • 11:00
Chcete netradiční výlet? Vydejte se do diamantového dolu. Za malé vstupné si můžete vzácný kámen i odnést
foto: The State Diamond Crater

Americké město Murfreesboro Arkansas se pyšní výjimečným diamantovým dolem, jediným svého druhu na světě, který může navštívit veřejnost, ba co víc, pokud návštěvník najde diamant, může si jej ponechat. 

Jak píše server Amusingplanet.com, od doby svého založení v roce 1972 najdou návštěvníci ročně na 600 diamantů, které v místě nalézají ať už pomocí speciální techniky, či holýma rukama v hlíně. Tento pozoruhodný diamantový kráter se také stal místem nálezu dosud největšího diamantu, který byl na území Spojených států kdy nalezen. Jednalo se o čtyřicetikarátový diamant s příznačným názvem „Strýček Sam“.

Unikátní diamantový kráter vznikl v místě již před třemi miliardami let. Zhruba sto kilometrů pod povrchem země se vlivem vysokých teplot a tlaků krystalizovaly diamanty z uhlíku, které se pak dostaly na zemský povrch především působením lávy pod zemským povrchem. Jako první objevil v lokalitě diamant v roce 1906 jistý John Huddlestone, jehož zaujaly dva malé kamínky, nebroušené diamanty. I přes svou „nevzhlednost“ (nebroušený diamant má do diamantu, jak jej známe ze šperků, daleko) svého objevitele zaujal, a postupně se o oblast začali zajímat další diamantů chtiví dobrodruzi. Protože Huddlestone byl zároveň majitelem pozemku, na němž diamanty objevil, ale sám se o vzácné kameny příliš nezajímal, prodal pozemek skupině investorů za 36 tisíc dolarů. Až v roce 1972 se stal park státním a začalo se v něm vybírat vstupné.

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: cestování, diamanty, ArkansasDiskuse ke článku