Evropská integrace Ukrajiny v karikaturách. Prohlédněte si unikátní česko-ukrajinský projekt | Reflex.cz
nahoru

Evropská integrace Ukrajiny v karikaturách. Prohlédněte si unikátní česko-ukrajinský projekt

Tereza Stonišová17. července 2015 • 09:00
Evropská integrace Ukrajiny v karikaturách. Prohlédněte si unikátní česko-ukrajinský projekt
foto: Tereza Stonišová

O Ukrajině se v posledních měsících dovídá většina z nás výhradně v souvislosti s krymskou krizí, případně bojích na východě země. I události v Mukačevu zaujaly v minulých dnech pozornost čtenářů. Karikatury, které nyní můžete vidět v Českém centru v Rytířské ulici, se snaží o jiný pohled na Ukrajinu.  

Projekt připravilo české Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s ukrajinským Institutem pro světovou politiku. Pomocí několika jednoduchých, ale trefných karikatur, se projekt snaží ukázat ne zcela radostné srovnání ukrajinských poměrů s těmi evropskými, respektive eurounijními. Například: věděli jste, že korupce v ukrajinské justici je jedna z nejvyšších na světě? Ukrajina sice předběhla Bangladéš a třeba Kuvajt, i tak ze 175 hodnocených zemí se ocitla na 142. místě. Dobré to na Ukrajině není ani s průměrnou délkou života, na což upozorňují hned dvě karikatury – jedna, která ukazuje smutnou vdovu, truchlící po zesnulém manželovi (ženská průměrná délka života je i tam, stejně jako v Evropské unii, delší než ta mužská), a další, která upozorňuje na velice nízkou spokojenost Ukrajinců se zdravotní péčí. Nejen to ukazují karikatury, jejichž část je nyní zdarma k vidění v pražské Rytířské ulici v Českém centru.

Jak připomínají tvůrci, srovnání postsovětské země s Evropskou unií nemá za cíl EU nijak heroizovat, je totiž jasné, že Ukrajina ze srovnání musí vyjít podstatně hůře. Snaží se pouze upozornit na neřešené a narůstající problémy, které by mohla širší integrace do EU pomoci. Toto upozornění nesměřuje jen k občanům České republiky či Ukrajiny, ale především k ukrajinským politikům.

 


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější