nahoru

Evropská integrace Ukrajiny v karikaturách. Prohlédněte si unikátní česko-ukrajinský projekt

Tereza Stonišová17. července 2015 • 09:00
Evropská integrace Ukrajiny v karikaturách. Prohlédněte si unikátní česko-ukrajinský projekt
foto: Tereza Stonišová

O Ukrajině se v posledních měsících dovídá většina z nás výhradně v souvislosti s krymskou krizí, případně bojích na východě země. I události v Mukačevu zaujaly v minulých dnech pozornost čtenářů. Karikatury, které nyní můžete vidět v Českém centru v Rytířské ulici, se snaží o jiný pohled na Ukrajinu.  

Projekt připravilo české Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s ukrajinským Institutem pro světovou politiku. Pomocí několika jednoduchých, ale trefných karikatur, se projekt snaží ukázat ne zcela radostné srovnání ukrajinských poměrů s těmi evropskými, respektive eurounijními. Například: věděli jste, že korupce v ukrajinské justici je jedna z nejvyšších na světě? Ukrajina sice předběhla Bangladéš a třeba Kuvajt, i tak ze 175 hodnocených zemí se ocitla na 142. místě. Dobré to na Ukrajině není ani s průměrnou délkou života, na což upozorňují hned dvě karikatury – jedna, která ukazuje smutnou vdovu, truchlící po zesnulém manželovi (ženská průměrná délka života je i tam, stejně jako v Evropské unii, delší než ta mužská), a další, která upozorňuje na velice nízkou spokojenost Ukrajinců se zdravotní péčí. Nejen to ukazují karikatury, jejichž část je nyní zdarma k vidění v pražské Rytířské ulici v Českém centru.

Jak připomínají tvůrci, srovnání postsovětské země s Evropskou unií nemá za cíl EU nijak heroizovat, je totiž jasné, že Ukrajina ze srovnání musí vyjít podstatně hůře. Snaží se pouze upozornit na neřešené a narůstající problémy, které by mohla širší integrace do EU pomoci. Toto upozornění nesměřuje jen k občanům České republiky či Ukrajiny, ale především k ukrajinským politikům.

 Diskuse ke článku