nahoru

Neuvěřitelný odhad: Anglický historik před 250 lety napsal, co dnes pociťujeme v Česku

ref 2. listopadu 2014 • 13:00
Edward Gibbon
Edward Gibbon
• foto: 
Wikimedia.org

Edward Gibbon (1737 – 1794) patřil mezi vůbec nejvýznamnější historiky světa. V roce 1776 začalo vycházet jeho hlavní dílo „Úpadek a pád římské říše“. Už tehdy vyvolalo senzaci a mohutné kontroverze. Některé myšlenky z Gibbonova díla se ale hodí i na současné Česko. Tento seznam v poslední době koluje po internetu. Podívejte se, co napsal Edward Gibbon o Římské říši před téměř 250 lety a srovnejte to s dneškem:

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.

2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

3. Senioři jsou zanedbávání. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.

6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak  činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí  stále méně.

13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený  úplatek několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro  povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal  pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.

18. Do země přichází velké množství cizinců.

19. Politici nabízejí iluze, které si vynucují zábavu a státní  podporu (chléb a hry)

20. Občané stále na všechno nadávají.

ref


Klíčová slova: reflex, GibbonDiskuse ke článku