Facebook koupil provozovatele aplikace Whatsapp za 16 miliard dolarů | Reflex.cz
nahoru

Facebook koupil provozovatele aplikace Whatsapp za 16 miliard dolarů

ČTK, lam20. února 2014 • 11:00
Facebook Whatsapp
Facebook Whatsapp
• foto: 
Profimedia

Největší internetová společenská síť Facebook oznámila, že za 16 miliard dolarů (319 miliard Kč) kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými mobilními telefony Whatsapp.

Z této sumy mají být čtyři miliardy dolarů vyplaceny v hotovosti a zbývajících 12 miliard v akciích Facebooku. Firma má také vyplatit tři miliardy dolarů v akciích zakladatelům a zaměstnancům WhatsApp v průběhu čtyř let od uzavření smlouvy.

Konkurence

ProFacebook představoval WhatsApp jednu z nejagresivnějších konkurenčních služeb na poli smartphonů. Umožňuje mezi mobily nejrůznějších značek zasílat textové zprávy podobné sms bez poplatků. Služba využívá stejný mobilní internetový tarif, jaký se používá k prohlížení e-mailu a surfování na internetu. Navíc umožňuje zprávy posílat i s fotkami, videozáznamy a zvuky.

WhatsApp

Společnost WhatsApp Inc. založili v roce 2009 Američan Brian Acton s Ukrajincem Janem Koumem, kteří před tím pracovali pro americkou internetovou společnost Yahoo. Sídlo firmy je v kalifornském Mountain View. a má 50 zaměstnanců.

- Název pochází z anglického výrazu "What's up?", neboli "Co se děje ?" či "Jak to jde?".
- WhatsApp je multiplatformní aplikace sloužící pro mobilní komunikaci. Umožňuje zasílat textové zprávy podobné sms bez poplatků. Služba využívá stejný mobilní internetový tarif, jaký se používá k prohlížení e-mailu a surfování na internetu. Navíc umožňuje zprávy posílat i s fotkami, videozáznamy a zvuky. K dispozici je pro zařízení iPhone, BlackBerry, Windows Phone, Android a Nokia.
- WhatsApp podporuje desítky jazyků, mezi nimiž je i čeština. První rok užívání je služba bezplatná, za každý další rok její uživatelé zaplatí jeden dolar (asi 20 korun).
- Za pět let si tato komunikační aplikace získala přes 450 milionů uživatelů a její zisk v loňském roce činil podle odhadu investiční firmy Windforce Ventures asi 60 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun).
- Logem firmy je telefonní sluchátko v zelené bublině.

ČTK, lam


Klíčová slova: facebook, whatsappDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,250
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější