nahoru

Palma z květáku a hora z kukuřice: Brazilec vyrábí z obyčejných věcí umělecká díla

Lucie Drugdová 3. října 2013 • 15:30
Palma z květáku a hora z kukuřice: Brazilec vyrábí z obyčejných věcí umělecká díla
foto: Caters News Agency

Špagety, sušenky nebo třeba hroznové víno – to všechno využívá William Kass ke své práci. Tento dvaatřicetiletý Brazilec však nepracuje v restauraci, ale živí se jako architekt. V jeho posledním projektu s názvem „Minimalismus“ chtěl právě pomocí jídla a obyčejných předmětů ukázat důležitost maličkostí každodenního života.

Titanic potápějící se mezi ledovci ze zmrzliny a kosmonauti chodící ve špagetách. William Kass, který se živí převážně jako architekt, se rozhodl vytvořit něco, co je sice opravdu maličké, ale má velký potenciál.  Vzal tedy potraviny, jako jsou těstoviny, sušenky, květák, hroznové víno, rajčata a zmrzlinu a začal z nich vytvářet různé krajiny. K tomu samozřejmě využil také pár předmětů, které prý také musely patřit k obyčejnému životu, jako například korkový špunt, sprcha nebo štětka na holení.

Brazilec tak vytvořil například horu z kukuřice, pláž, kde je palma z květáku, „nafukovačky“ z cukrovinek nebo schodiště ze sušenek. Do každé takové krajinky pak umístil miniaturní panáčky, kteří se do připravených situací hodí. Na hroznovém víně tak předvádějí kreace exotické tanečnice a kolem ledovců ze zmrzliny pluje lodička se zachráněnými pasažéry Titanicu.

 

Sám William Kass tvrdí, že svou prací chtěl hlavně upozornit na detaily každodenního života. Jednu scénu mu trvá připravit většinou jeden až tři dny. Největším problémem přitom je, že jídlo se kazí, a tak často konečný výsledek vypadá trošku jinak, než na začátku plánoval.

Lucie Drugdová


Klíčová slova: rxrx, luciedrugdova, William KassDiskuse ke článku