nahoru

Dával jim peníze na drogy, ony mu pózovaly. Podívejte se na snímky fotografa, který strávil roky pozorováním prostitutek

Lucie Drugdová4. srpna 2013 • 17:46
Dával jim peníze na drogy, ony mu pózovaly. Podívejte se na snímky  fotografa, který strávil roky pozorováním prostitutek
foto: Scot Sothern

Ve světě placeného sexu se za světlem červených lucerniček a odérem laciné voňavky skrývá mnoho příběhů. Fotograf Scot Sothern proto strávil několik let pozorováním prostitutek. Výsledkem jeho zkoumání byla limitovaná edice autentické knihy, která nyní poprvé vychází i v elektronické podobě.

K sexuálním přebornicím si pro trochu lásky chodí každý den tisíce mužů. Jakým životem ale tyto dívky opravdu žijí? Fotograf Scot Sothern strávil pět let života pozorováním trosek žen, jež by udělaly cokoliv, jen aby se dožily dalšího rána. Děvčat, která už nemají žádné zbytky sebeúcty ani studu – prostitutek z ulice.

Sothernova fascinace životem lehkých dam začala koncem osmdesátých let. Brázdil ulicemi v okolí Los Angeles a u prodávajících se dívek hledal inspiraci. Nejen, že si je fotil v různých zákoutích a pozicích, ale také si pokaždé nechal vyprávět jejich příběh. „Děvky nejsou děvky pro zábavu a lidé nežijí na chodníku pro dobrodružství. Proto jsem se snažil zmírnit jejich zoufalství. Dával jsem jim peníze na drogy a říkal jim, že jsou krásné,“ svěřil se Sothern pro huffingtonpost.com.

Fotografie, které pořizoval, se Sothern nesnažil nikterak přikrášlovat nebo přehnaně stylizovat. Chtěl, aby z obrázků čišela bezmoc, zoufalství, ale i trocha lidskosti, kterou v nich jako jeden z mála ještě viděl. „Všechny dívky, co jsem kdy fotografoval, byly velmi lidské bytosti a doufám, že každý, kdo fotky uvidí, pochopí bolest těchto žen,“ řekl Sothern v rozhovoru pro vice.com.

Jeho dílo bylo poprvé vstaveno v roce 2010 a o rok později vyšla limitovaná edice knihy „Lowlife“. Pro všechny, kteří si ji nestihli zakoupit, je nyní publikace oživena jako elektronická kniha pod názvem „An American Lowlife“. V knize krom fotografií najdete také veškeré autorovy postřehy a poznatky z někdy i velmi intimních setkání s desítkami pouličních prostitutek. Sothern zde svá dobrodružství často líčí velmi detailně a barvitě. „Takový text vás mnohem lépe vtáhne do děje fotografie,“ vysvětlil umělec.

Lucie Drugdová


Klíčová slova: fotografie, prostitutky, fotograf, drogyDiskuse ke článku