nahoru

Jaká opatření zavedou Američani po Bostonu? Co bude následovat? Bezpečnostní expert Andor Šandor odpovídal na chatu Reflexu

Zdeněk Strnad 16. dubna 2013 • 15:23
Běžec komunikuje s policistou v Bostonu po bombových útocích
Běžec komunikuje s policistou v Bostonu po bombových útocích
• foto: 
Profimedia

Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šandor, odpovídal na otázky čtenářů Reflexu.

 

Američané jsou citliví na slovo terorismus. Neradi jej nadužívají (aspoň v oficiální řeči), rádi ovšem nazývají věci pravými jmény. Zástupce Bílého domu komentoval aktuální bostonské události takto: „Jakákoliv událost, při které vybuchne několik zařízení, je zcela jistě akt terorismu, a jako k aktu terorismu k ní bude přistupováno.“ Je samozřejmé, že bude následovat tvrdé vyšetřování a velký tlak veřejnosti na nalezení viníků. Útok byl veden na mírumilovnou apolitickou akci, což vzbuzuje rozhořčení ještě víc.

 

Již nyní se ovšem začínají ozývat oprávněné obavy, zda americká vláda nemůže využít těchto událostí k dalším zásahům do soukromí a občanských svobod. V nejkontroverznější podobě se to projevilo loni v prosinci, kdy dvacetiletý Adam Lanza zavraždil na škole Sandy Hook celkem 20 žáků a 6 učitelů. Mají mít lidé právo nosit zbraň? Nebo je potřeba v zájmu zvýšení bezpečnosti zrušit druhý dodatek ústavy USA a toto právo omezit? Tím to ale zdaleka nekončí: kontroly na letištích, průmyslové kamery, sledující okolí 24 hodin denně, odposlouchávání telefonů, sledování elektronické pošty, vytváření obřích databází o občanech… je hrozba teroristických útoků dostatečným důvodem k tomu, abychom žili pod permanentním dohledem Velkého Bratra?

 

A.C.Grayling, profesor londýnské Birkbeck College, ve své knize „Svoboda v době teroru“ napsal, že největším omylem je široce rozšířené přesvědčení: když nemám co skrývat, nemusím se (zvýšených bezpečnostních opatření) bát. Co když ale sledování přesáhne únosnou a hlavně přípustnou mez? Benjamin Franklin, americký politik a vědec, prohlásil: „Ti, kdož se vzdají svobody jen proto  aby získali trochu bezpečí, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečí.“ Jak ale na takové otázky reagovat tváří tvář v těm, kteří při bostonském bombovém útoku (a nejen při něm!) ztratili své blízké?

 

Online rozhovor s Andorem Šándorem

Vojta, 16. dubna 2013 • 16:15
Troufate si tipnout, jestli se jedna o mezinarodni terostickou akci nebo spise domaci radikalne protivladni akci?
V tuto chvíli se bráním nálepkování a škatulkování. Rukopis akce není tak výjimečný, aby jednoznačně ukazoval na viníka.
Iva Novotná, 16. dubna 2013 • 16:14
Dobrý den, neudělali chybu a nepodcenili agenti přípravu na maraton? Proč nezkontrolovali odpadkové koše?
Dobrý den, třeba je zkontrolovali před začátkem a nálože byly umístěny později. To nevíme. Také existuje možnost, že pochybili. To se nedá vyloučit. Bude jistě předmětem vyšetřování, zda někdo a v jaké míře nepochybil, ale bezpečnostně zajistit takovou akci na sto procent nelze
marketa, 16. dubna 2013 • 16:12
Jak je mozne, ze na takhle velke akci, poradane kazdorocne, nejsou vetsi bezpecnostni opatreni? To se Americani prestali teroristu bat po smrti Bin Ladina?
Maraton se běží na velké ploše města, probíhá obytnými částmi, místy, kde jsou obchody, kavárny apod. Je nemyslitelné toto kontrolovat, na každém myslitelném místě mít bezpečnostní rám, policisty, zakazovat lidem vcházet či vycházet z budov. Vzpomeňte si, jak nám jako řidičům vadí omezení provozu v případě maratonu (v Praze bude za 3 týdny), a to je ve srovnání s tím jednoduchá záležitost. Jediný maraton, který lze bezpečnostně zajistit, by byl takový, který by probíhal na stadionu. Asi žádná zábava a těžko by tam běželo na oválu 27 tisíc běžců více jak 42 km najednou.
Jitka Novotná, 16. dubna 2013 • 16:08
Děkuji za odpoveď, mohl byste prosím ještě říct, kde podle vás leží hranice omezení svobod za cenu bezpečnosti?
Hranici bych viděl tam, kde si necháme zásadně změnit svůj způsob života. Kdy budeme reagovat třeba na argumenty nejvyššího australského muftího, že si ženy za znásilnění (v tomto případě muslimy) mohly sami, protože nosí krátké sukně. Nevím, jestli je to typický příklad, ale mně ukazuje na to, kam by nás chtěli dostat ti, co jsou proti našemu způsobu života. Pokud se vzdáme některých svobod a to na určitou dobu, ve prospěch tajných služeb a policie, je nezbytně nutné, aby to bylo velmi pečlivě kontrolováno tak, aby toho nezneužívaly.
Daniela Newland, 16. dubna 2013 • 16:03
Dobrý den. Poslední věta článku, který předznamenal vaši návštěvu zní:"Jak ale na takové otázky reagovat tváří tvář v těm, kteří při bostonském bombovém útoku (a nejen při něm!) ztratili své blízké?" Jestli jste na tuto otázku ještě neodpověděl, můžete k ní něco říct? A jak by se měli lidé, kterým se různě po světě stanou podobné věci obrnit, aby nešířili takto předávanou nenávist dál? Je to vůbec možné? Děkuji. D.N.
To je strašně těžká věc. Přijmout ztrátu blízké osoby a zvládnout pocit, že je nutné se pomstít, nebo nezačít nenávidět všechny, ke kterým ti útočníci patřili. Skupinová odpovědnost v tomto případě jistě neexistuje. Je nutné řešit příčiny , důvody proč lidé k tomu sahají.
Luděk, 16. dubna 2013 • 15:58
Jaký je váš pohled na různé konspirační teorie, které se po podobných činech vždycky vyrojí?
Konspirační teorie jsou pro mnoho lidí sexy, přitahují. Já je vyslechnu, ale nevěřím jim. Umíte si představit, že kdyby si Američané, jak říká jedna teorie, udělali 11. září sami, tak ještě dnes by to neprasklo? Že by se někdo z těch, co o tom věděl, či se nějak podílel, ještě neozval. To by fakt nemohlo udělat 5 lidí. A navíc, nemusíte mít radost ze všeho, co USA dělají, ale určitě nevraždí vlastní občany.
Martin, 16. dubna 2013 • 15:56
Zajimala by me logistika vysetrovacich kroku. Pri vecerni konferenci v Boston Hospital vcera vecer vrchni zastupce FBI odmitl komentovat pocet nalezenych bomb. Cely blok, kde k vybuchum doslo, je uzavreny a predmetem vysetrovani. Jake jsou tedy kroky vysetrovatelu? Verite, ze bezpecnostni kamery mohou hodne prozradit? Dat nekolik bomb do odpadnich kosu nemuze byt uplne nenapadne. Zvlast pokud to udelal stejny pachatel.
FBI a další organizace řeší mnoho záležitostí. Prohlídnout všechny záznamy z kamer CCTV, to, co nahráli diváci na svoje mobily, kamera apod. Zajistit všechna msta, kde mohly být další bomby, zjistit jejich složení a způsob odpálení. Prohlédnout všechny podezřelé osoby, které byly registrovány, zjistit, kde se nacházejí, prověřit všechny vozidla, která byla uvnitř okruhu, či poblíž se zaměřením na ta, která byla z půjčovny a mohla být pod falešnou identitou vypůjčena. Pro jednoho pachatele to může být skutečně složité udělat to tak, aby při vkládání bomb, unikl pozornosti. Nebo, aby mu je nevyvezly popeláři, pokud by tak činil v noci s určitým předstihem. Vražda předáka Hámásu Mabhuba (omlouvám se, ale přesně nevím, jak se jeho jméno píše) z před 3 let v Dubaji, byla přesně zrekonstruována právě na základě snímků z kamerových systémů. Kamer musí být dostatek a musí se to umět. Obojího se Američanům dostává.
Jitka Novotná, 16. dubna 2013 • 15:50
Dobrý den, dá se podobným činům v budoucnu zabránit, aniž by se omezovali lidské svobody a práva?
Dobrý den, v demokratických zemích určitě ne. I u nás se vede debata, jak posílit schopnost tajných služeb a policie v preventivním boji či odstraňování následků takovýchto činů vs omezování lidské svobody. Najít tu správnou proporci se nedaří. Je třeba si na rovinu říci, že můžeme žít, jako dosud, bezpečnostní opatření spíše podceňovat, a pak jednou můžeme být za to potrestání. Nebo přijmeme nějaká opatření, která částečně mohou zmíněné svobody omezovat, ale ani v takovém případě není stoprocentní záruka, že se nic nemůže stát. V tomto svět žijeme, taková je realita.
Mrazek, 16. dubna 2013 • 15:47
Dobry den. Podle vseho se jedna o amatersky vyrobene vybusniny. Jaka je podle Vas pravdepodobnost, ze se jedna o akci velice male skupiny americkych radikalu podobne jako byl pripad Timothyho McVeigha v Oklahome v 95tem roce?
Dobrý den, tato možnost je dosti reálná, neboť takové skupiny v USA existují a provedly již takové útoky. Jistý amatérismus výbušnin je jistě v přímé úměře zůstat neodhalen před samotnou akcí tím, že sháním na černém trhu vojenský materiál apod. Počkám si na skutečné zhodnocení úrovně náloží a způsobu jejich odpálení. Bohužel, ač mohly být amatérské, svoje splnily. Výbuch nastal při velkém shromáždění osob a za přítomnosti medií. O to velmi často, pokud ne vždy, jde.
tomas, 16. dubna 2013 • 15:44
Dobry den nemyslite si že to byl čin podobneho blazna jako je extremista Breivik Anders Dekuji za odpoved tomas
Tato varianta se nedá vyloučit, osobně ji považuji za možnou. Je třeba vyčkat výsledků vyšetřování.
Zdeněk, 16. dubna 2013 • 15:43
Dá se očekávat zpřísnění bezpečnostních opatření, například kontroly na letištích? Díky, Zdeněk
Pokud myslíte v USA, tak zcela jistě došlo ke zvýšení bezpečnostních opatření. Pokud nejsou žádné jiné důvody tak činit u nás, tak si myslím, že k tomu nedojde. Záleží na tom, zda se ví víc, než víme my. To se v tuto chvíli ale nedomnívám. V řadě předchozích případů tak tomu také nebylo, 11. září ale omezilo řadu aktivit a zpřísnilo řadu stávajících bezpečnostní opatření, či zavedlo úplně nová.,
Jana z Brna, 16. dubna 2013 • 15:40
Pane generale, je to strasny, ma cenu se vubec o neco snazit kdyz me kazdou chvili muze nekdo vyhodit do vzduchu, dekuji. Jana z Brna
Jano, není to tak dramatické. Vyhýbejte se místům, kde se ví, že bezpečnost je špatná. Může na Vás spadnout okap, kus střechy a nikdo Vám nepomůže. Život už je takový, žijte ho naplno.
Martin S., 16. dubna 2013 • 15:39
Pokud by se potvrdilo, že akci provedli islamisté, je Česko ve větším ohrožení než ostatní země EU? Připomínám, že jsme otevřeně podpořili Izrael.
Jistě tento aspekt hraje důležitou roli zvláště v případě, když někteří ústavní činitelé otevřeně kritizují islám a muslimy a házejí do jednoho pytle. To nám zcela jistě nepomáhá,
lucie, 16. dubna 2013 • 15:37
Kdyz se chci zucastnit verejne akce a nechci riskovat vic, nez je nutne, jak si mam byt jista, ze se mi nic nestane? Dekuji za odpoved. Lucie
To vám v dnešní době nebude nikdo schopen garantovat. Pravděpodobnost, že se k něčemu takovému dostanete je velmi nízká, určitě Vám víc hrozí v noci na Václaváku nebo při řízení auta. Nechoďt zbytečně tam, kde se všeobecně ví, že bezpečnostní situace není dobrá a zbytek zas tak neřešte.
Mirka D., 16. dubna 2013 • 15:36
Jak na takové aktivity reagují američané? Bylo vidět projevy rasismu a antiislamismu, ale také velkou vlnu solidarity.
Američané jsou velmi vnímaví k tomu, co se stalo. Myslím, že my v Evropě, stále nejsme schopni pochopit, jak pociťovali 11. září. Všechny projevy, o který mluvíte jsou logické a zaznamenaly bychom je kdekoli. Američané obecně pociťují velkou hrdost na svoji zemi a budou aktivně spolupracovat při vyšetřování tohoto útoku.
petr, 16. dubna 2013 • 15:33
Prezident Obama nedavno rekl, ze valka proti teroru uz neni tak dulezita. Jsou bomby v Bostonu pro nej ranou pod pas? Znamena to ze valka proti teroru ma porad smysl?
Myslím, že samotné heslo válka proti terorismu je dosti nesmyslné, protože těžko můžete bojovat proti způsobu páchání zla. Můžete bojovat proti těm, kteří jej používají jako svůj prostředek dosažení nějakého cíle. Určitě to je citelná tána, neboť je to první dokonaný útok po 12 letech od 114.září
Jan, 16. dubna 2013 • 15:32
podle zprav byly bomby vyrobeny velice amatersky, da se z toho odhadnout, kdo je autorem utoku?
Složení výbušniny a systém odpálení může napovědět, kdo za útokem stál, ale také nemusí.
maja, 16. dubna 2013 • 15:31
Za jak dlouho při podobných akcích policie obvykle někoho chytí? Bude se jeho identita zamlčovat, nebo se o ní veřejnost spíše dozví? Díky za odpověď.
Dobu lze stanovit těžko, záleží na tom, kolik stop pachatel/é zanechali. USA jejich identitu v každém případě zveřejní.

 Klíčová slova: rxrx, zdenekstrnadDiskuse ke článku