nahoru

Online rozhovor: Radana Lencová, autorka písma Comenia Script

Zdeněk Strnad 4. dubna 2013 • 09:58
Comenia Script
Comenia Script
• foto: 
ČTK

Zapomeňte na klasické obloučky a provazování jednoho písmene s druhým. Do škol přichází nové písmo Comenia Script - je tiskací a písmena se spíše kladou jedno vedle druhého. Autorka nového fontu, který se bude od záři zavádět do škol, Radana Lencová, odpovídala čtenářům Reflexu.

Nové písmo má být po všech stránkách výhodnější, má mít širší možnosti užití a lépe se s ním bude pracovat všem žákům: ""Comenia script je velice jednoduché, moderní a praktické písmo, které odráží individuální tendence každého žáka. Ten si tak může písmo přizpůsobit svým potřebám. Comenia script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních," píše se v tiskové zprávě ministerstva školství. A dvouleté zkušenosti s testováním písma jsou veskrze pozitivní - písmo děti baví a učí se ho rychleji než klasické kudrlinky.

 

Zavádění písma do praxe ovšem není bez otazníků. Když pomineme tradicionalistické námitky typu "proč rušit něco co bez problémů slouží takovou dobu", vynoří se čistě praktické otázky: nezleniví děti tím, že jim budeme přístup k psanému písmu natolik zjednodušovat, neutrpí tím jemná motorika? Jak to bude s využíváním písma v budoucnosti - písmo je chráněno copyrightem, bude jeho používání pro osobní potřebu zcela zdarma? Proč dostalo licenci na výrobu pomůcek pro výuku tohoto písma pouze jedno nakladatelství, takže pořízení těchto pomůcek takřka vyčerpá limit školy na jednoho žáka?

 

Autorka fontu, grafička Radana Lencová, odpovídala na otázky čtenářů Reflexu.

 

Online rozhovor s Radanou Lencovou

Martin Malata, 4. dubna 2013 • 16:21
Dobry den, Na uvod predesilam, ze mam velmi pozitivni zkusenosti s uzivanim fontu tohoto typu, deti se takto ucili psat ve skole a jejich rukopis byl vyrazne lepsi nez je ted v ceskych skolach, kde ted pisou obvyklym psanym pismem.. Tento typ pisma mi prijde prakticky a uzitecny, ale nechapu proc musi byt cesky font odlisny napr. od britskeho, ktery uz ma funcnost overenou? Pripada mi, ze potreba vytvorit font, ktery se da pak pokryt copyrightem, zvitezila nad jednoduchim prevzetim standardu, ktery uz existuje a uziva se... Proc je Comenia v detailech jina?
Každé autorské písmo je chráněno copyrightem, tedy i britské. Do práce na novém psacím písmu jsem se pustila ze své vlastní iniciativy, nikoliv na zakázku třetí strany. Vycházela jsem z vlastního výzkumu, historických a současných zkušeností s psacím písmem. Sledovala jsem samozřejmě situaci v jiných zemích. Rozhodně se nedá konstatovat, že každé zjednodušené písmo má v praxi dobré výsledky, hodně záleží právě na detailech (poměr abecedy, sklon, jednotlivé tvary atd.) a celkové didaktické koncepci. Vážení čtenáři, děkuji za Vaše otázky a omlouvám se, pokud jsem nestihla odpovědět všem. R.L.
Honza M., 4. dubna 2013 • 16:04
Dobrý den, podobným typem písma píši a musím uznat že mu do jisté míry fandím, ale zpět k dotazu. Zaráží mě copyright, ani ne to, že je písmo autorsky chráněno, jako spíš to, co je zmíněno ve článku, není tedy protěžování jednoho nakladatele na úkor jiných kontraproduktivní? Ona zmíněná ekonomická náročnost je velice silným de/motivačním faktorem nejen pro školy. Děkuji za podpověď.
Nevím jaký článek máte na mysli. Jak už jsem odpověděla v jiné otázce, monopol na písmo Comenia Script neexistuje. V současné době vydává didaktické pomůcky Comenia Script více firem. Comenia Script je teprve na svém začátku...
pavlina, 4. dubna 2013 • 16:01
takove hezke pismo, kolik na tom vydelate?
Jsem ráda, že se Vám písmo Comenia Script líbí. Živí mě práce na jiných projektech, Comenia Scriptu se věnuji ve svém volném čase:-)
Kuba, 4. dubna 2013 • 15:48
Dobrý den, co Vás vedlo k tomu vymyslet Comenia Script, a jak dlouho vám trvalo ho prosadit do škol? Vycházeli Vám lidé/úřady, které jste oslovovala vstříc nebo jej odsuzovali..? Děkuji za odpověď
Práce na vývoji písma Comenia Script a jeho pomůckách mi trvala asi deset let. Po pravdě řečeno, já sama jsem své písmo do úřadů neprosazovala...
Martin Kuneš, 4. dubna 2013 • 15:48
Dobrý den. Rád bych se zeptal, kdy umožníte ostatním nakladatelstvím vydat písanky s písmem, na který vlastníte licenci. V MF DNes jsem četl Váš názor, se kterým nesouhlasím, že ostatní nakladatelství jsou stejně drahé. Není to pravda, Fraus prodává písanky komplet pro 1. třídu za 87 Kč, vy přes nakladatelství Svět za 150 Kč. Takový monopol státem schváleným písmem je dle mého názoru prasárna. Děuji za odpověď!
Monopol na písmo Comenia Script neexistuje. Produkty s novým písmem nabízejí v současnosti čtyři nezávislé firmy. K článku v MF Dnes mohu sdělit, že část rozhovoru nebyla autorizována...
Karel H, 4. dubna 2013 • 15:36
Dobrý den. Jsem rád, že se vytvořilo takové písmo, které zjednoduší učení dětem, které trpí například disgrafií. Co je ale otázka, je nasazení ve školách. Podle mého názoru by rodiče měli mít vždy na výběr, které písmo se má jeho dítě učit. Ale tato možnost se jistě bude podle školy lišit. Není totiž možné vést dvě třídy najednou pro obě písma. Nebojíte se extrémních případů, kdy se děti s poruchou budou vyčleňovat do "speciálních" tříd? Nebo že se síť základních škol rozpadne na dva tábory podle písma? Jaká je Vaše představa ideálného nasazení do škol? Mockrát děkuji a hezký zbytek dne.
Nové písmo Comenia Script bylo schváleno jako alternativa k běžnému psacímu písmu. To znamená, že by nemělo nahrazovat původní psací písmo. Rodiče se jistě budou moci dotazovat na nové písmo ve své škole, zde záleží také na učiteli, zda bude ochoten výuku s novým písmem realizovat a toto písmo se naučit. Pokud by chtělo nové písmo pro své děti pouze část rodičů ve třídě (například z důvodů dysgrafie apod.), mám dobrou zprávu - i toto lze. Učitel samozřejmě může vyučovat 2 různé psací abecedy ve stejné třídě, což se stalo několika učitelům v pokusném ověřování. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se žáci navzájem naučí číst jiný styl psaní. Nevýhodou může být náročnější příprava učitele na výuku a samozřejmě i časová prodleva - psaní nacvičovat vždy dvakrát. Podle mě by bylo ideální vyučovat pouze jednomu typu psaní ve třídě. To se dá realizovat nejlépe na školách, které má více prvních tříd a žáky do tříd rozdělí podle volby rodičů.
Michal, 4. dubna 2013 • 15:24
Dobrý den, jsem z generace, která se učila spojené "psací" písmo a dodnes píšu hodně poznámek v ruce, v rychlém tempu. Nedovedu si představit, že stejně rychle se dá psát i Vaším nespojitým písmem. Jaká je Vaše zkušenost?
Podle mě je rychlost písma individuální, někomu vyhovuje nespojité a někomu spojité. Mám ovšem zkušenost, že kdo se naučí od začátku nespojité, může ho psát rychle a je ji čitelnější. V Anglii se lidé obvykle učí oba druhy psaní, ale v dospělosti se vyjadřují převážně jednodušším nespojeným písmem.
Milan, 4. dubna 2013 • 15:21
Toto písmo má být standard ? Třeba G bych psal takto jako je v této větě a CH bych psal obojí velké.... pak nechápu proč dělat nějaký standardy....
Já se ale nesnažím dělat standardy. Každé písmeno by jistě mohlo mít mnoho tvarů, já však volím ten, kterým se dětem dobře píše a vypadá čitelně.
dalibor, 4. dubna 2013 • 15:13
Už při svých prvních pobytech v cizině jsem oceňoval, jak jednoduché psací písmo studenti používají. Děkuji za snahu prosadit podobné zjednodušení i u nás. Jak se vám daří bojovat toto výrazné ulehčení? je znám nějaký průzkum nebo odhad toho, jaké procento žáků a rodičů by toto zjednodušené písmo uvítalo? Děkuji.
Z průzkumu v ověřování víme, že velká většina škol kde ověřování probíhalo pokračuje s písmu Comenia Script i nadále. Také se zde dělaly ankety pro učitele a rodiče a vyplynulo z nich, že mají s písmem Comenia Script dobré zkušenosti a se stejným typem písma by i pokračovali. Od roku 2010 mě oslovují studenti převážně pedagogických škol a dělají s písmem své výzkumy.
Václav, 4. dubna 2013 • 15:07
Dobrý den, jak podle vás bude vypadat vypsaný rukopis člověka, který se učil psát tiskacím?
Takovýto vypsaný rukopis může vypadat například pravidelně, co do tvaru i sklonu písma.
Pavel, 4. dubna 2013 • 15:03
Dobrý den, proč ČR opakuje s písmem vyučovaných na školách stejné chyby jako Švédsko v 70. letech a nepoučí se z nich? (viz. např. http://www.grafologickakomora.cz/files/svedska-reforma.pdf) A proč jsou pomůcky pro nové písmo tak drahé? Proč není písmo alespoň pro školy v open-source licenci?
Pokud vím, psaní ve Švédsku se dělo na jiném principu než jaký má písmo Comenia Script. Ve Švédsku byl pokud je mi známo hlavní problém v nepravidelném spojování písmen. U písma Comenia Scriptu universal v pokusném ověřování se se spojováním písmen nepracovalo. Ceny učebních pomůcek neurčuji, uváděné ceny pomůcek Comenia Script vycházejí z doby, kdy probíhalo pokusné ověřování, kterého se zúčastnilo pouze 33 škol. Logicky se dá předpokládat, že se zájmem o nové písmo se budou pomůcky tisknout i ve větším nákladu, který by měl mít i vliv na cenu. Pokud chcete znát ceny na další školní rok, kontaktujte prosím příslušné nakladatelství.
Martina J., 4. dubna 2013 • 14:52
Dobrý den, ráda bych se dozvěděla o novém typu písma více informací. Kde mohu vyhledat případné termíny seminářů k tomuto tématu? Děkuji za odpověď.
Praktické semináře k písmu Comenia Script organizuje NÁRODNÍ INSTITUT DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ (NIDV). Zde se dozvíte i více k termínům. Mohu ještě sdělit, že semináře budou v každém regionu ČR v období duben až červen.
Radka Tůmová, 4. dubna 2013 • 14:49
Dobrý den, dají se v ČR koupit sešity či učebnice také od jiného autora než Radana Lencová?A od jiného nakladatele?Jestli ne, nejde o písmo, ale o velmi výnosný business.
Součástí pokusného ověřování byly i materiály, které jsem k tomu účelu připravila. Závěrečná zpráva z ověřování byla vydána před několika měsíci. Kvalitní didaktické materiály nemohou vznikat "mávnutím kouzelného proutku" nebo si myslet, že stačí pouze vyměnit jedno písmo za druhé. Budou jistě vznikat další didaktické materiály, což je záležitost zkušenosti pedagogů s tímto písmem v budoucích letech. V současné době lze koupit i písanku pro cizince (součást učebnice Česky, prosím, od nakl. Karolinum) nebo písanku pro žáky v elektronické podobě (zhotoveno pro interaktivní školní tabule a tablety).
Petr Scheuer, 4. dubna 2013 • 14:39
K otázkám, které jsou naznačeny v závěru textu (copyright; licence na pomůcky) bych doplnil: - jak by byla ošetřena schopnost dětí číst psací písmo; nebo se počítá, že prostě texty psané psacím písmem budou číst jen "staříci" a vymřou (ty texty) spolu s nimi (těmi staříky)? - jak se bude postupovat při přestupu dítěte ze školy "s novým písmem" na školu "s písmem starým"; můžete najisto vyvrátit, že by se prostě takové dítě muselo (staré) psací písmo doučit? Děkuji za odpovědi
1) Při výuce psaní Comenia Scriptem se samozřejmě počítá i se čtením běžného psacího písma, ale až poté, co si žáci dobře osvojí psaní Comenia Scriptem. Při čtení běžného psacího písma by se také mělo postupovat individuálně s ohledem na schopnost žáka. 2) Při přestupu žáka na jinou školu se nesmí stát, že by ho pak někdo "přeučoval" na běžné psací písmo.
ondra H., 4. dubna 2013 • 14:17
Můžu si písmo přizpůsobit.To znamená,že můžu i spojovat?Mě totiž připadá složitější psát tiskacím.Nutí mě to stále spojovat a zdá se mi to pohodlnější,než pořád zvedat tužku.Děkuji za odpověď.
Ano, písmo Comenia Script si mohou žáci přizpůsobovat i takovýmto způsobem. Během psaní ve 2. ročníku se žáci mohou naučit například psaní s dotýkáním, tzn. pokud má písmeno výběhový tah, může se dotýkat druhého. To pak může připomínat písmo spojené, ovšem je více čitelnější. Chci ale zdůraznit, že cílem psaní Comenia Scriptem je psát čitelně. Nevidím ovšem důvod, proč by jste se měla nutit do psaní v jiném stylu, pokud Vám vyhovuje to, jak píšete nyní.
Hana Semerádová, 4. dubna 2013 • 14:10
Dobré odpoledne, nové písmo se mi moc nelíbí už z důvodů zmíněných výše v článku. Nijak ho však nezavrhuji. Chtěla bych se však zeptat na rychlost psaní takovýmto písmem. Pokud píšu běžným psacím písmem, písmena na sebe navazují a nemusím po každém zvedat tužku z papíru. Pokud však píšu tiskace každé zvednutí tužky mě zpomaluje...
Přeji dobrý den všem čtenářům Reflexu. V (2010-2012) byl jeden z bodů i rychlost psaní. Zjistilo se, že psaní Comenia Scriptem je srovnatelné se psaním běžným spojovaným písmem. Pro některé děti bylo psaní Comenia Scriptem i rychlejší. Více se o tom můžete dovědět v závěrečné zprávě k pokusnému ověřování písma Comenia Script na stránkách MŠMT (ministerstvo školství...).Klíčová slova: rxrx, zdenekstrnadDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.