nahoru

Teplo – bude drahé a nedostupné?

Prezentace klienta 2. června 2022 • 00:00
• foto: 
Frydl servis s.r.o.

Teplo a teplou vodu považujeme za běžný standard. Dokud nám systém nepřestane topit, tak o něm ani nevíme a považujeme teplo za zcela běžnou věc. Vytápění bytu, rodinného domu – našeho životního prostoru, je přitom zcela zásadní. Teplo, jídlo, bezpečí  –  komfort, na který jsme zvyklí, se v posledních měsících stává zdrojem naší nejistoty a obav. Na co se máme připravit v nadcházející zimě a jak postupovat při výběru způsobu vytápění? To se dozvíte v rozhovoru s Pavlem Frydlem, ředitelem montážních firem Frydl servis a Plynoservis Jílek.

Firmy Frydl servis a Plynoservis Jílek mají neuvěřitelný nárůst požadavků na dodání a montáže tepelných čerpadel či plynových kondenzačních kotlů. Často se setkáváme s klienty, kteří se pod tlakem růstu cen ukvapují a požadují výměnu z kondenzačního kotle na elektrokotel anebo hledají nesmyslné alternativní způsoby vytápění. Přitom stačí všechno dobře naplánovat, spočítat, promyslet a nepodléhat panice.

Čím tedy topit? Tepelné čerpadlo, nebo kotel? Plyn, nebo elektřina?

Obě společnosti, které řídím, dodávají, montují a servisují zdroje vytápění a ohřevu vody. Frydl servis se v poslední době  orientuje i na tepelná čerpadla a klimatizace. Máme za sebou první instalace fotovoltaik. Plynoservis Jílek je na druhou stranu konzervativní plynoservis specializující se na prodej a servis plynových kotlů. Nemám proto vyloženě zaručený tip, čím topit. Každá varianta může být ta správná, když se dobře spočítá a nastaví. Tepelné čerpadlo dnes považuji za zcela konzervativní způsob vytápění, vhodný do většiny rodinných domů. Plynový kotel je nezbytnost pro vytápění v městské zástavbě, zatím na trhu není lepší řešení.

Jaká kritéria jsou rozhodující při výběru topného systému?

Důležitá kritéria při výběru jsou: výpočet potřebného výkonu, volba způsobu vytápění a ohřevu vody na základě možností objektu. Velmi důležitá je také dostupnost následného servisu a náhradních dílů.

Je třeba zvážit, co je výhodné pro daný typ domácnosti. Někdy je topení kondenzačním kotlem levnější než vytápění tepelným čerpadlem. Dobře zvolený a seřízený kondenzační kotel umí snížit spotřebu plynu o desítky procent. V jiné domácnosti je tepelné čerpadlo ta nejlepší volba. Vše je otázka kvalitního propočtu, včetně návratnosti investice. Vždy je ale třeba topný systém „vyladit“, zvolit vhodnou regulaci a naučit se dobře používat termostatické hlavice. Pak dokážeme snížit spotřebu energií razantně.

Jaké značky a typy plynových kotlů a tepelných čerpadel doporučujete?

V našich firmách namontujeme ročně přes 450 instalací plynových kotlů, 700 bojlerů a desítky kompletních instalací tepelných čerpadel. Vždy máme v nabídce renomované značky výrobců, kteří kladou velký důraz na vývoj, kvalitu zpracování a dostupnost náhradních dílů. Důležité jsou také ekologické a ekonomické ukazatele. Pro naše klienty je zásadní funkční řešení s dobrou a jednoduchou obslužností. Zároveň musíme být schopni dodávané výrobky autorizovaně servisovat.

Jako hlavního partnera pro nadcházející sezónu jsme vybrali značku BAXI pro plynové kondenzační kotle a klimatizace. Značku DeDietrich jsme vybrali pro tepelná čerpadla. Díky perfektnímu zázemí a dostupnosti náhradních dílů můžeme na jejich výrobky poskytnout garanci servisní jistoty, kdy jsme schopni zaručit okamžité řešení případných obtíží.

Jak snížit spotřebu energií?

Pravidelný servis plynového kotle, proplach topného systému, odkalení topného systému, vyvážení a vyladění otopné soustavy dělají strašně moc. Plynový kotel by měl být vždy kondenzační a dobře servisovaný. Plynoservis Jílek má nyní akci, kdy v rámci běžného ročního servisu kontrolujeme i funkci termostatu, termostatických hlavic a stav otopné sestavy. Naše zákazníky poučíme, jak topit a co dělat, aby vytápění bylo ekonomičtější. U tepelných čerpadel se věnujeme správnému výpočtu požadavku na výkon. Výkon musí být dobře zvolený předem, jinak účinnost čerpadla nebude dostatečná, nebo naopak předimenzovaný výkon může čerpadlu škodit.

Foto Frydl servis s.r.o.

Jaké je tedy Vaše doporučení?

Věřím, že plyn bude. Stejně tak věřím, že stát dostatečně nastaví dotace na ekologická vytápění a budou se více využívat k vytápění obnovitelné zdroje. Zachovejte proto klid a chladnou hlavu. V Libni v areálu Na Košince máme konzultační centrum, kam je možné se objednat a řešit konkrétní poptávku. Je před námi letní čas, máme tedy prostor se na nadcházející topnou sezónu relativně v klidu připravit.