nahoru

10 bizarních velikonočních zvyků: Průvod Ku-klux-klanu, propichování ruky hřebíkem i cigarety v kostele

 • Rozalie Pecáková 15. dubna 2022 • 07:20
  10 bizarních velikonočních zvyků: Průvod Ku-klux-klanu, propichování ruky hřebíkem i cigarety v kostele
  10 nejbizarnějších velikonočních zvyků
  • foto: 
  ČTK, Profimedia; koláž reflex.cz

  Naše Velikonoce jsou vnímány ostatními státy jako násilí na ženách, ale my to tak samozřejmě nevidíme. V našem článku vám přinášíme 10 bizarních velikonočních zvyků, které se nám mohou jevit zvláštní, přitom jsou to kulturní tradice ostatních států.


 • Francie, Haux

  Velikonoce ve Francii Velikonoce ve FranciiFoto profimedia

  Také máte o Velikonocích chuť na vajíčka? Jestli ano, tak francouzské město Haux o tomto svátku určitě stojí za návštěvu. Už 30 let totiž přímo na hlavním náměstí na Velikonoční pondělí dělají obrovskou omeletu, které se nají více než 1000 lidí. Kdybyste jim chtěli konkurovat, tak si připravte 5000 vajec.


 • Finsko

  Finský Velikonoční dezert Mämmi Finský Velikonoční dezert MämmiFoto profimedia

  V sobotu před Velikonocemi se Finové převlékají za čarodějnice a zapalují ohně, protože jsou přesvědčeni, že se v tento den volně pohybují zlé duše, a chtějí je tímto zastrašit. V neděli mají podobnou tradici jako v Americe, rodiče schovávají vajíčka a děti je hledají. Je tu ale jeden základní rozdíl – ve Finsku je na Velikonoce stále všude sníh, takže se vajíčka hledají vevnitř v teple. Finové také jedí tradiční pokrm Mämmi, což je dezert vyráběný z vody, žitné mouky, sladového žita, ochucené soli a kůry sevillského pomeranče. Tento pokrm se následně 3–4 dny chladí a až poté je připraven k podávání.


 • Filipíny

  Velikonoce na Filipínách Velikonoce na FilipínáchFoto profimedia

  Být oddaným křesťanem na Filipínách během Velikonoc by asi mnoho z nás být nechtělo. Ve filipínské provincii Pampanga je tradice, která se dodržuje již od roku 1958 a spočívá v tom, že ti nejoddanější křesťané se během průvodů nechávají bičovat a někteří dokonce ukřižovat pomocí opravdových hřebů. Považují to za formu pokání a tamní vláda tuto tradici bere za součást kulturního dědictví.


 • Španělsko, Andalusie

  Velikonoce v Andalusii Velikonoce v AndalusiiFoto profimedia

  Španělská tradice, která se koná zejména v Andalusii, v některých z nás může vyvolat opravdové zděšení. Přívrženci mnoha bratrstev jdou průvod po celém městě a nesou na ramenou Kristův kříž, ale ta zvláštní část je v jejich oděvu. Mají na sobě špičaté kukly a roucha, takže nám evokují obraz neblaze známého Ku Klux Klanu. Jejich oděv tímto ještě nekončí, chodí bez bot a velmi často mají kolem nohou uvázané řetězy. Ženy i dívky naopak během jejich procesí zvaného „Mantilla“ nosí černé závoje na vyjádření smutku a bolesti.


 • Skotsko

  Velikonoce ve Skotsku Velikonoce ve SkotskuFoto profimedia

  Tradicí ve Skotsku je válení vajec z kopce. Každý si namaluje své vejce tak, aby ho poznal, najdou ideální kopec a najednou je pošlou z kopce dolů. Vyhraje ten, kdo své vejce dopraví bez rozbití co nejdál. Tato tradice má dvě vysvětlení, má znázorňovat pohyb Slunce a v křesťanských dobách měla znamenat odvalení kamene z hrobu vzkříšeného Ježíše.


 • Guatemala

  Velikonoce v Guatemale Velikonoce v GuatemaleFoto profimedia

  Guatemalská koleda je náročnější na přípravu než u nás v Čechách. Tady si každý kluk zvládne vyrobit či koupit pomlázku za 10 minut, ale v Guatemale příprava trvá několik týdnů. Mají průvod, kde muži v purpurových kápích nesou na zádech plochu se sochami a kráčí po kilometry dlouhém ozdobném koberci. Právě příprava koberce trvá nejdéle. Nejdříve se musí povrch zarovnat pískem, následně pilinami a poté se po připravené ploše aranžují květiny, jehličí a další rostliny.


 • Papua Nová Guinea

  Velikonoce na Papui Nové Guinei Velikonoce na Papui Nové GuineiFoto profimedia

  Nemusíte vajíčka ani sladkosti a raději si na Velikonoce zapálíte cigaretu? V Papui Nové Guinei se vám bude líbit. V kostele na Velikonoce vyzdobí „Tabákový strom“. Strom je buď doopravdy malý stromek, nebo pár větviček svázaných k sobě. Na tento stromek věřící během mše věší cigarety nebo balíčky čerstvého tabáku a na konci bohoslužby je tabák rozdán mezi členy shromáždění.


 • Korfu

  Velikonoce na Korfu Velikonoce na KorfuFoto profimedia

  Velikonoce na Korfu mohou být i skvělá terapie proti hněvu. Během Bílé soboty vyhazují z oken na ulici keramické hrnce, misky a džbány naplněné vodou. Tato tradice má odhánět zlé duchy a po skončení velkého třesku si můžete vzít kus rozdrcené hlíny a měl by vám přinést štěstí.


 • Polsko a Rusko

  Velikonoce v Polsku Velikonoce v PolskuFoto profimedia

  České babičky pečou sladkého beránka, ale v Rusku a Polsku mají beránka z úplně jiných ingrediencí. Během nedělní večeře se servíruje beránek z jehněčího másla. Beránek představuje Ježíše a toto setkání má všem zúčastněným přinést štěstí.


 • Norsko

  Profesionálové ProfesionálovéFoto Foto pro Aha! – Petr Podroužek, ara

  Velikonoce v Norsku jsou postaveny na motivech zločinů a vražd. Naštěstí tam k opravdovému krveprolití nedochází, ale tradičně všechny norské televizní kanály celý den promítají dokumenty o zločinech, horory a detektivky.

   


Rozalie Pecáková

Klíčová slova:
kultura, zajímavosti, velikonoce


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.