nahoru

Město Savannah - místo, které nám dalo příběh Forresta Gumpa

24. října 2021 • 07:20

Dlouhé hodiny seděl Forrest Gump na lavičce, na které vyprávěl svůj životní příběh od útlého dětství, přes sportovní úspěchy v mládí a válečné zážitky z Vietnamu, až do vybudování obřího byznysu s krevetami, předtím než se odhodlal k návštěvě své lásky Jenny. Dnes nás bude zajímat právě ona legendární lavička, respektive místo, na kterém stála. Jedná se totiž o město Savannah, které vzniklo na základě Oglethorpeova plánu. Co to znamená?

Přeci to, že život je jako bonboniéra, a město Savannah, v americkém státě Georgia, je jako šachovnice. Alespoň tak nám to vysvětluje Adam Gebrian, uznávaný český architekt a expert na veřejný prostor, který už půl roku žije se svou rodinou v Raleigh v USA. Na jednom z výletů ovšem „zabloudil“ do krásného města Savannah, které si okamžitě zamiloval. Adam je totiž velkým fanouškem toho, když jde urbanismus a příroda ruku v ruce, a to je něco, co se při realizaci Oglethorpeova plánu povedlo na jedničku s hvězdičkou.

„Když ho dneska navštívíte, tak zjistíte, že to hlavní, je pravidelná šachovnicová struktura, která je ale zorganizovaná kolem 22, původně 24, parkových náměstí. To jsou obdélníkové prostory, které jsou zcela přístupné veřejnosti, jsou zarostlé stromy, nádhernými vysokými stromy. Když tam vstoupíte, tak se ocitnete v opravdu krásném příjemném prostoru. Důležité je, že z každého takového místa vidíte další totožné nebo alespoň velmi podobné místo. Takže je to doopravdy zorganizované podél takovýchto center. Dneska by se řeklo, že se jedná o město krátkých vzdáleností, kde se můžete pohybovat pěšky, a ať bydlíte kdekoli, tak to máte relativně blízko na jedno, dvě, tři nebo čtyři parkové náměstí, kde můžete trávit čas,“ velebí Adam Gebrian Oglethorpeův plán, podle kterého bylo město Savannah vybudováno. Pro více postřehů ze života v Americe sledujte i další epizody série Gebrian: Plus/Minus z produkce internetové televize Mall.tv.Klíčová slova: Gebrian: Plus/MinusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře