nahoru

Ráj ve městě! Jak vypadá americký univerzitní kampus?

17. října 2021 • 07:20

Doba letních prázdnin je v tuto chvíli už opravdu dávnou minulostí, protože i studenti vysokých škol se v průběhu října vrátili do přednáškových aul a poslucháren. To samé platí také pro studenty univerzit ve Spojených státech amerických, kteří svůj studentský život tráví na místech, která jsou jejich českým protějškům z velké části naprosto neznámá. Těmi jsou velkolepé univerzitní kampusy, kde studenti kromě vzdělávání také žijí a tráví tam většinu svého času. Proto je zásadní, jak takový kampus vypadá.

S jeho představením nám pomůže Adam Gebrian, oblíbený český expert na veřejný prostor a architekt, který sám strávil několik semestrů právě v USA. Vzhledem k tomu, že v současnosti pobývá v Raleigh, městě v Severní Karolíně, rozhodl se využít příležitosti a vyrazil se podívat na místní univerzitu North Carolina State University, konkrétně na její nejstarší kampus. Tamní symetrické a majestátní budovy jsou totiž propojeny velkým parkem s několika místy dokonale stvořenými pro odpočinek. Jedno s druhým funguje tak dobře, že se dá mluvit o hotovém ráji ve městě.

„Já mám hrozně rád situace, kdy je architektura v druhotné roli. To znamená, že to není to nejdůležitější. Tím důležitým je zde urbanismus, jak je to uspořádané, a pak především ten přírodní a krajinný rámec - jak vypadají veřejné prostory, s tím, že ty baráky to jen drží pohromadě. Samy o sobě jsou docela kultivované a slušné, ale skutečně to není to nejdůležitější, na co se tady díváte,“ vynáší Gebrian velmi pozitivní soud o perfektním využití zeleně při výstavbě univerzitního kampusu v Severní Karolíně. Jestliže vás zajímají i další postřehy z jeho několikaměsíčního cestování po USA, tak si nenechte ujít další epizody série Gebrian: Plus/Minus z produkce internetové televize Mall.tv.Klíčová slova: Gebrian: Plus/MinusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře