nahoru

Fotil se s ním jako s miminkem, pak si ho upekl k večeři. Kontroverzní experiment zahýbal internetem

Veronika Zenklová 21. září 2021 • 18:30
Fotil se s ním jako s miminkem, pak si ho upekl k večeři. Kontroverzní experiment zahýbal internetem
foto: YouTube

S roztomilým růžovým selátkem zacházel jako s milovaným mazlíčkem. Nechával ho spát v měkkých dekách, oblékal ho do roztomilých oblečků a každou chvíli o něm postoval srdceryvné příspěvky na svých sociálních sítích. YouTube kanál, který si brzy získal víc než 100 000 sledujících, ale zaplavily vlny rozhořčené kritiky. Japonský youtuber si své milé prasátko, kterému říkal Kalbi, totiž po 100 dnech upekl a snědl.

Krutý sociologický experiment, nebo bezbřehá touha po zviditelnění? Ani jedno. Japonec, který si z pochopitelných důvodů přeje zůstat v anonymitě, v rozhovoru pro Vice World News uvedl, že svým videem chtěl lidi donutit k tomu, aby začali více přemýšlet o tom, co jedí. „Měli by vědět, že maso ze supermarketu pochází ze stejně roztomilých zvířat, jako je Kalbi. Když už se rozhodnou maso jíst tak jako já, měli by alespoň docenit oběť, kterou přináší,“ řekl. 

YouTuber přitom na lhůtu sta dní, kdy zvíře bude žít, upozorňoval. Mezi roztomilými fotkami prasátka tak průběžně probleskovaly kousky syrového vepřového masa, čímž svůj cíl připomínal. 

Vrahu!

Desítky tisíc sledujících, které se prostřednictvím videí do prasátka, jehož jméno koresponduje s korejským názvem pro pečínku, platonicky zamilovaly, prosily youtubera, aby Kalbiho život ušetřil. Mnoho z nich v komentářích označilo autora za psychopata a celý projekt za zvrhlé týrání zvířat. Jeden zněl například takto: „Jak by ses cítil ty, kdybys někoho hluboce miloval a on tě nakonec zabil?!“

Smrt v kuchyni

Když odpočítávání skončilo, youtuber zveřejnil video, kde z lepenkové krabice vytahuje tělo prasete. Maso pak okořenil a upekl.

Zatímco některým sledujícím se zdánlivě ulevilo, jiní jej začali obviňovat z toho, že je využil pro ukojení svého psychopatického já.  

„Prasata jsou chytrá, zvědavá a hravá zvířata. Zabít je je stejně neetické jako podříznout hrdlo vašeho milovaného psa," uvedla Nicali Shahová, mluvčí organizace PETA pro VICE World News. „Naléháme na všechny, aby přestali sledovat tento kanál a raději projevili skutečný soucit se všemi prasaty a jinými zvířaty, která musela skončit na talíři.“

YouTuber uznal, že sice může existovat mnoho protichůdných názorů na jeho experiment, ale svého cíle prý dosáhl. „Přiměl jsem lidi smažit svou slaninu s alespoň trochu větší špetkou vděčnosti,“ uzavřel. 

Veronika Zenklová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.