nahoru

Jedna z nejradikálnějších proměn veřejného prostoru v Praze: Ze skladů se staly kavárny a galerie

red 23. května 2021 • 14:00

„Kam s tím obřím sklem?” Tak mohla znít otázka, kterou si kladli dělníci zodpovědní za rekonstrukční práce na Rašínově nábřeží, táhnoucím se po pravém břehu řeky Vltavy, kterému se neřekne jinak než náplavka. Jelikož počasí posledních dnů vyloženě nevyzývá k posezení u vody, tak se na ni pojďme podívat alespoň touto virtuální cestou. Jaká je tedy odpověď na domnělou otázku? Ta vás možná překvapí: „Do skladu.”

Ano, přesně tak. Právě ve skladech totiž začala mise za zvelebením pražské náplavky, která je neodmyslitelnou součástí života v metropoli, především v období letního horkého počasí. Je to ideální místo nejen pro setkání s přáteli a procházku i obyčejné posezení u Vltavy s dokonalým výhledem na Pražský hrad během teplých dnů a večerů. Není ale škoda, aby se tak krásné místo využívalo jen jako sezónní záležitost? Samozřejmě, že je! Proto došlo v posledních dvou letech k realizaci plánů architekta Petra Jandy, který se ve svém projektu revitalizace břehů Vltavy rozhodl využít už existujících a nevyužívaných skladových prostorů.

„Tyto prostory sloužily dříve jako sklady. To znamená, že jste se do nich pravděpodobně nepodívali. Nebyly zaizolovány, nebyly nachystány na to, aby se celoročně užívaly, a taky do nich nešlo v podstatě žádné přirozené světlo. Neexistovaly ve veřejném povědomí, nebyly součástí veřejného prostoru a neměly žádnou silnou roli. Do dneška takových míst v Praze najdeme poměrně velké množství, takže když hledáme rezervy pro nové věci, tak možná zjistíme, že jich celou řadu máme. Akorát, když je chceme znovu používat, musíme do nich investovat peníze a jejich funkci proměnit. To přesně se tady stalo,” tvrdí Adam Gebrian o nápadu využití skladů.

Pokud vás zajímá, jak se Petru Jandovi podařilo proměnit tyto „kobky” na celoročně využitelné kavárny, bary, galerie či dokonce pobočku městské knihovny, tak si nenechte ujít pořad Překvapivé stavby z produkce internetové televize Mall.tv.

red
Diskuse ke článku