nahoru

Podívejte se, jak to vypadá, když se láska a světlo zhmotní

red 16. května 2021 • 09:40

Přestože světelné instalace severočeského Lasvitu září ve více než 2200 hotelích, soukromých rezidencích, zaoceánských lodích a dalších místech po celém světě, centrála firmy nestojí v New Yorku, Šanghaji, a dokonce ani na Václavském náměstí. Je v Novém Boru. A ani zdaleka nenaplňuje stereotyp okázalého sídla, jehož vedení má potřebu demonstrovat svůj úspěch. Ze všeho nejvíc připomíná dvoupodlažní sklářský dům typický pro hornolužickou oblast. Skleněnou chaloupku, v níž se odehrávají jednání, která pro českou řemeslnou tradici znamenají budoucnost i globální renomé.

Zadání, které před sedmi lety dostali architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, znělo: vytvořit sídlo firmy, která navazuje na silnou sklářskou tradici a zároveň představuje moderní spojení skla a světla. Nedílnou součástí komplexu byly dva historické domy, ve kterých v minulosti prosperovaly sklářské dílny nebo prospívala hospodářská zvířata, bydlelo se v nich a prošli během dvou set let existence pestrým stavebním vývojem. Koncem druhé poloviny dvacátého století se dokonce staly útočištěm sklářské školy a taky kulturní památkou. K nim byly přistaveny dva nové objekty: skleněný dům s kancelářskou kavárnou, jednací místností a knihovnou vzorků, a černý dům s prostorem pro zavěšení až pět tun vážících skleněných instalací a možností si je otestovat před finální osazením.

„Mockrát se mi při natáčení v Česku stalo, že jsem byl v nějaké stavbě, která měla opravdu skvělý obsah, ale ta forma, ve které byl umístěný, moc dobrá nebyla. A taky jsem navštívil některá místa, kde to bylo obráceně, kde to sice vypadá zajímavě, ale obsah moc atraktivní není. Mám proto vždycky radost, když je někde obojí v souladu. Lasvit je firma, která je nesmírně progresivní, snaží se dělat dobré jméno České republice po celém světě, a myslím, že velmi úspěšně. V tomhle prostoru dokázala, že si umí poradit i se skutečným fyzickým prostředím, zrekonstruovala skvěle dva původní objekty, doplnila je o nové věci a vytvořila soulad, který ukazuje, že na staré se dá navázat a navázat něčím velmi dobrým. A to je ojedinělé,“ říká Adam Gebrian o novostavbě, která získala řadu ocenění včetně loňské České ceny za architektury. Čím kritika veřejného prostoru i mezinárodní porotu soutěže zaujala, se podívejte v pořadu Překvapivé stavby z produkce internetové televize Mall.tv.

red
Diskuse ke článku