nahoru

Sčítáni lidu v historii: Jak se během 2. světové války snížil počet obyvatel v Česku?

Jakub Švec 15. května 2021 • 16:55
Video se připravuje ...
Pražské povstání v květnu 1945
• video: 
Mall.tv

Šest válečných let 2. světové války představuje nejtemnější období v novodobé historii lidstva. Během tohoto období zmaru, destrukce a šílenosti přišlo o život několik desítek milionů lidí. Válka také napáchala velké materiální škody a zásadně ovlivnila další směřování světa až do dneška. Pokud se podíváme na obyvatelstvo na českém území, pak ještě ani poslední dokončené sčítání lidu v roce 2011 nevykázalo vyšší počet obyvatel, než byl ten předválečný. 

V dnešní infografice se věnujeme sčítání lidu z roku 1930, tedy tomu poslednímu předválečnému, a sčítání lidu z roku 1950, tedy prvnímu po skončení války. Z infografiky je jasně viditelný velký úbytek obyvatelstva, ať už ve formě zmařených životů, odsunu obyvatelstva či emigrace. Tato čísla se nepodařilo zvrátit ani novým občanům, kteří se v těchto dvaceti letech narodili. A jak tedy vypadal úbytek na obyvatelstvu z pohledu dnešních krajů? Kde byl úbytek největší? A byla vůbec nějaká územní oblast, která nezaznamenala úbytek? Podívejte se, co s českým obyvatelstvem provedla 2. světová válka.

Jakub Švec
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.