Co znamená žít udržitelně?

Co znamená žít udržitelně? Zdroj: Shutterstock

Ekožvást, nebo nezbytnost, bez které „po nás přijde potopa“?

Podle společnosti Ekokom v roce 2019 třídilo odpad 73 % Čechů. Díky třídění papírů se nemuselo pokácet 2,3 mil. stromů. Ale u třídění plastů, plechovek apod. naše dobré skutky nemusí končit. Do popředí se víc a víc dostává téma udržitelnosti. Víte, co si pod tím představit? A víte, že s udržitelností můžete začít u vás doma a to už dnes?

Pamatujete si, kolik lidí žilo na planetě, když jste chodili na základní školu? Dnes už nás je přes 7,7 mld. a odhaduje se, že v roce 2050 to bude přes 9,7 mld. Takové množství lidí si nevystačí s málem a zároveň vyprodukuje těžko představitelnou haldu odpadků. Ukažme si to třeba na příklad Česka. Podle Ministerstva životního prostředí jsme v roce 2019 vyprodukovali 5,9 mil. tun komunálního odpadu, což je na osobu 551 kg. Síla, co.

TIP: Podívejte se na svět v číslech v reálném čase na Worldometers.

 

Zodpovědné využívání zdrojů

Udržitelný životní styl začalo řešit čím dál tím více lidí. Proto se běžněji setkáváme s veganskými potravinami, v některých drogériích vám načepují prací gely do vaší nádoby a z recyklovaných materiálů seženete i nábytek a bytové doplňky. Důležitý je samozřejmě i úspornější provoz našich domácností. Z průzkumu IKEA Sustainability realizované agenturou Kantar Hoffmann vyplývá, že 82 % českých domácností využívá LED žárovky. V roce 2014 to přitom byla třetina domácností.

Dalším aspektem udržitelného stylu života je oproštění se od hromadění těch věcí, které během jarního úklidu stejně skončí v koši. To samozřejmě platí i pro fast fashion, u které se tlačí na co nejnižší výrobní náklady a to na úkor životního prostředí a pracovních podmínek v továrnách.

4 pravidla udržitelného životního stylu

1. Recyklujte

Tříděný odpad je surovina. Tím, že něco vyhodíte do třídicích kontejnerů, významně šetříte zdroje přírody jako je uhlí, dřevo nebo ropa.

Odpad je surovina. Odpad je surovina. | Shutterstock

2. Co nechcete, pošlete dál

Hromadíte věci, které použijete méně než jednou za rok? Zbavte se jich. Ale jinak než postaru: nevyhazujte „zbytečnosti“ do komunálního odpadu.  Vy jste ve věci nakonec nenašli užitek, ale jiní můžou! Darujte ji, nebo nabídněte třeba přes Facebook Marketplace.

Existují appky, díky kterým pošlete své věci dál. Existují appky, díky kterým pošlete své věci dál. | Shutterstock

3. Nakupujte chytře

Komu se během slev nerozbuší srdce? Oblečení, bytové doplňky či elektronika. Je ale opravdu nutné podlehnout všemu, co je za výhodnou cenu? Beztak už máte všechno základní, co opravdu potřebujete. Dávejte proto u dalších nákupů přednost kvalitě před kvantitou. Odmění vás dobrý pocit, že vám to vydrží roky.

Co všechno ze všech těch výprodejů opravdu používáme? Co všechno ze všech těch výprodejů opravdu používáme? | Shutterstock

4. Neplýtvejte

Položky v nákupním košíku se samozřejmě odvíjejí od rodinného rozpočtu, ale vždycky by mělo platit, že je udržitelnější nakoupit jen jídlo, které se opravdu sní. Nenechte jídlo zbytečně shnít.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) se na celém světě vyhodí tolik jídla, které by naplnilo žaludky skoro 3 mld. lidí... Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) se na celém světě vyhodí tolik jídla, které by naplnilo žaludky skoro 3 mld. lidí... | Shutterstock

1 - Průzkum IKEA Sustainability zrealizovala pro společnost INGKA Group agentura Kantar Hoffmann v roce 2020. Do průzkumu se zapojila Česká republika, Slovensko a Maďarsko. Česká data byla zpracována na reprezentativním vzorku 500 respondentů.