nahoru

Královna „béčkových“ filmů. Bond girl Barbara Bachová vyměnila agenta za Ringo Starra

Šimon Kadeřávek 7. dubna 2021 • 18:20
Královna „béčkových“ filmů. Bond girl Barbara Bachová vyměnila agenta za Ringo Starra
foto: profimedia.cz

Špion, který mě miloval nesla název další z bondovek, ve které ztvárnil agenta 007 Roger Moore. Po jeho boku stanula Barbara Bachová, její plachá tvář zaujala producenty a obsadili ji do dobrodružného thrilleru. Herečka následně natočila několik dalších filmů, záhy se seznámila s Ringo Starrem, s nímž tvoří šťastný pár dodnes.

Narodila se v New Yorku roku 1947, příliš si neužila ulic Queensu, protože její rodiče byli příliš ostražití. Otec pracoval jako policista, matka se starala o domácnost. Její další kroky vedly na dívčí školu, kde byla držena zkrátka. Po úspěšném dokončení se však rozhodla pro dráhu modelky, protože byla nebývale pohledná.

Modelka na stříbrném plátně

To demonstrovala změnou příjmení, protože hereččino rodné jméno znělo Goldbachová (její otec pocházel z židovské rodiny). Barbařina cesta odstartovala v lokálních katalozích, ve druhé polovině 60. let už patřila k nejvyhledávanějším modelkám na světě. Spolupracovala s renomovanými časopisy jako Vogue či ELLE. Ze Spojených států zamířila do Itálie, tam také poprvé nakoukla do filmu.

Pod taktovkou Franca Rossiho natočila osmidílný seriál Odysseova dobrodružství. Mezi největší fanoušky patřil její manžel Augusto Gregorini, kterému v roce 1968 porodila dceru Francescu. Díky tomu si načas od filmu odpočinula. Vrátila se až na začátku 70. let, kdy se objevila v kriminálce Černé břicho tarantule. Shodou okolností se na place setkala s dvěma herečkami, které byly milenkami Jamese Bonda.

V roce 1973 se páru narodil další potomek, syn Gianni. Manželství však zažívalo krizi, ta vyvrcholila o několik měsíců později rozvodem. Bachová se odstěhovala zpět do USA a naplno se starala o děti. Nejdůležitější nabídka přistála na jejím stole zkraje roku 1976. Producenti ji oslovili, aby hrála v úspěšné sérii o agentu Jamesi Bondovi. Bachová kývla.

Po boku šovinisty James Bonda

O snímku Špion, který mě miloval kolují různé zvěsti. Někdo ho označuje za nejlepší bondovku s Rogerem Moorem, jiní zase za film pochybné kvality. Pravdou je, že štábu vynesla tři nominace na Oscary. Desátá bondovka rovněž vydělala obrovský balík, rozpočet snímku byl 14 milionů dolarů, celosvětové tržby vynesly producentům neskutečných 185 milionů. Dodnes platí za jeden z nejvýdělečnějších filmů v sérii.

Bachová po několika letech hodnotila postavu Jamese Bonda jako šovinistické prase, které používá ženy, aby si zachránil svůj vlastní zadek. Na druhou stranu jí role Amasové vynesla celosvětovou popularitu. V dalších letech natočila několik dalších snímků nevalné kvality. Světlou výjimkou je komedie Caveman, kde v titulní roli zářil hudebník Ringo Starr.

Oba se do sebe zamilovali a vytvořili mediálně sledovaný pár, po téměř roční románku přišla žádost o ruku. Manželé si prošli různými obdobími, v 80. letech byla Bachová závislá na alkoholu a drogách. To jí vyneslo měsíční pobyt v léčebně, od té doby je zarputilou abstinentku, v čemž ji podporuje i manžel.

Postupně se ze showbyznysu vytratila, několikrát se mihla v hudebních videoklipech, ale to bylo všechno. Ve čtyřiceti letech dokončila magisterský titul a začala pracovat jako psycholožka. Volný čas věnuje charitě, společně s Ericem Claptonem či Yoko Ono organizuje různé podpůrné akce. Rovněž rozšiřuje lidem povědomí o vegetariánství.

Barbara Bachová je ojedinělý případ, role Bond girl ji sice vynesla věhlas, následně její kariéra skončila. Dokázala si ujasnit priority a v pokročilém věku vystudovala, čímž se liší od ostatních žen Jamese Bonda.

Šimon Kadeřávek


Klíčová slova: bond girl, Barbara BachDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.