nahoru

Sazka spouští projekt HRAJ S ROZUMEM. Podporuje tak zodpovědné hraní

Prezentace klienta 19. února 2021 • 00:00
• foto: 
SAZKA

Společnost Sazka, lídr na trhu loterií, si uvědomuje zodpovědnost a chce jít příkladem. Proto se spojila s odborníky a spustila projekt HRAJ S ROZUMEM, který se věnuje především posilování prevence a zodpovědnému hraní. Cílem je informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou.

Myšlenka projektu je inspirována zahraničními vzory ze Švédska a Rakouska. Loterijní a sázkové společnosti si uvědomují svou odpovědnost vůči veřejnosti, a proto samy často podporují projekty spojené s prevencí a zodpovědným hraním více, než jim ukládá zákon nebo jiné předpisy. Projekt společnosti Sazka pro bezpečné a zodpovědné hraní s názvem HRAJ S ROZUMEM vznikl ze stejné iniciativy: „Celonárodní kampaň spouštíme i proto, že se významná část hraní kvůli Covid omezením přesouvá na internet a my  bychom se rádi ujistili, že i když budou lidé možná doma i více hrát, mají svou zábavu pod kontrolou,“ říká Veronika Diamantová, manažerka projektu Hraj s rozumem.

Aby hra zůstala zábavou

Hlavními prioritami projektu HRAJ S ROZUMEM je především posilování primární prevence a zodpovědnosti v českém zábavním průmyslu. Sazka chce informovat hráče o tom, jak hrát, aby zábava zůstala bezpečnou, jak předcházet potenciálním problémům, jak správně nastavit své herní limity, aby hra nezpůsobila existenční ani sociální problémy. Cílem je především věnovat pozornost tomu, aby hráči hazardních her vnímali samotné hraní jako zábavu a nedostávali se do situací spojených s rizikovým chováním.

Foto SAZKA

Největším rizikem je finanční ohrožení

Společnost Sazka provedla na konci roku 2020 průzkum, kde se respondentů také ptala, jakou fianční částku jsou ochotni do zábavy vložit. Asi 42 % respondentů uvedlo, že jim nevadí hrát o drobné částky. Celých 26 % je ochotných hrát i za větší peníze, protože jde o zábavu a adrenalin. Více než polovina jako finanční hranici označila 100 korun měsíčně. Když během hraní dojde ke ztrátě kontroly, většinou to končí  prohrou většího obnosu peněz, někdy i závislostí. „Cílem je, aby hra zůstala zábavou. Projekt má pomoci v prevenci, aby si lidé uvědomovali, že každý má své limity jinde. Někdo si potřebuje pohlídat čas, který věnuje hraní, někdo objem peněz. Chceme i upozornit, že každý velký hráč ví, kdy má přestat,“ komentuje manažerka Hraj s rozumem.

Sazka se chce stát lídrem zodpovědného hraní v ČR

Sazka má jako jediná společnost v České republice ucelený systém zodpovědného hraní, který už 6 let pravidelně prověřují zahraniční auditoři. Potvrzují to certifikáty WLA – World Lottery Association a EL – European Lotteries. „Vypadá to jako formalita, ale ve skutečnosti se zodpovědným hraním zabýváme každý den. Hloubkový audit u nás zabere zhruba 4 měsíce a pravidelně se opakuje. Audit nás nejen hodnotí, ale odkrývá nám i prostor pro zlepšení, což nám pomáhá se neustále posouvat dál,” vysvětluje Veronika Diamantová ze Sazky.  Společnost se dlouhodobě věnuje prevenci, spolupráci s adiktology a podpoře nadací na boj proti závislotem, proto bylo spuštění projektu Hraj s rozumem dalším přirozeným krokem.