nahoru

Kdysi se ženy musely o Vánocích omluvit mužům za své chyby. Obnovíte starou tradici?

čip 23. prosince 2020 • 14:00
Kdysi se ženy musely o Vánocích omluvit mužům za své chyby. Obnovíte starou tradici?
foto: vintag.es

Slastná to viktoriánská éra, mohlo by si pomyslet mnoho mužů při pohledu na tuto fotgrafii. Muži byli muži a ženy dělaly chyby, které nejen že byly ochotny uznat, ale dokonce se za ně o Vánocích i omlouvaly.

Pravda je ale taková, že ve viktoriánské Anglii neměla žena vstupující do manželství téměř žádná práva. Celý její majetek se automaticky stal majetkem jejího muže, dokonce i z půdy, pokud nějakou spravovala, pobíral příjem její manžel.

Muž měl právo zamykat svou ženu doma, bít ji, odebrat jí děti, protože dle zákona byly jeho a ne její. Vdaná žena byla jednoduše po právní stránce rovna věci. A aby toho nebylo málo, během 19. století byla ve Velké Británii zažitá vánoční tradice, kdy si tyto (de facto týrané) ženy musely na Štědrý den kleknout před svého muže a požádat ho o odpuštění za všechny chyby, kterých se za uplynulý rok dopustily.

Vše se začalo měnit až díky britské anglikánské sociální reformátorce, feministce Josephine Elizabeth Butler, která začala v roce 1864 za ženská práva uprputně a úspěšně bojovat. Mimo jiné se také zasadila o zvýšení věku způsobilosti k pohlavnímu styku z pouhých třinácti na šestnáct let.

Škoda jen, že ta krásná myšlenka feminismu se v posledních letech obrátila v druhý extrém. Těžko říct, co by na jeho dnešní podobu řekla právě Josephine.

čip
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.