nahoru

Američtí konzervativci odmítají cenzuru. Facebook a Twitter nahrazuje Parler

Adam Křivánek 19. listopadu 2020 • 15:00
Nová sociální síť Parler
Nová sociální síť Parler
• foto: 
profimedia

Mezi zásadní politická témata pravicových kruhů se v roce 2020 zařadila takzvaná cenzura na sociálních sítích. Problematice se výrazně věnuje i prezident Spojených států Donald Trump. A právě američtí konzervativci nyní hromadně přechází z gigantického Facebooku či Twitteru k jejich méně známé obdobě zvané Parler.

Sociální síť Parler, která láká odpůrce cenzury na mainstreamových platformách svým důrazem na svobodu slova, po čtvrtém listopadu zaznamenala obrovský nárůst uživatelů. Do čela žebříčků nejstahovanějších aplikací ji patrně katapultovaly americké prezidentské volby. Mezi 7. a 9. listopadem se číslo nových uživatelů za den zvedlo ze 172 tisíc na 428 tisíc.

K přechodu na Parler, který svými funkcemi asi nejblíže připomíná Twitter, v posledních týdnech vyzývala řada pravicových komentátorů, novinářů a influencerů s fanouškovskou základnou na největších sociálních sítích. Pouhé dva dny po volbách v USA svůj odchod z Twitteru a založení účtu na jeho „svobodnější“ alternativě paradoxně prostřednictvím tweetu oznámila moderátorka Fox News Maria Bartiromová.

Podobným způsobem se svoje followery už v prosinci roku 2018 snažila mobilizovat i politická komentátorka Candace Owens. Z politiků aplikaci výrazně podpořil například republikánský senátor Ted Cruz nebo kongresman Devin Nunes. „Všichni jsou vítáni, aby přišli na naši platformu, která zdůrazňuje svobodu slova a otevřenou debatu,“ uvedl ředitel společnosti John Matze. Svůj účet na Parleru má i syn amerického prezidenta Eric Trump.

Co je Parler?

Snaha tvůrců platformy o vyzdvihnutí svobody slova vyplývá už ze samotného názvu. Francouzské slovo „parler“ totiž v překladu znamená mluvit. Společnost teprve před dvěma lety v roce 2018 založil John Matze, Jared Thomson a investorka Rebekah Mercerová. „John a já jsme přišli s Parlerem, abychom lidem poskytli neutrální platformu, na které se mohou svobodně vyjádřit,“ řekla v rozhovoru pro NPR Mercerová.

Parler se údajně řídí dvěma zásadními pravidly. Zaprvé uživatelům zakazuje sdílet příspěvky v rozporu se zákonem a spam. Zadruhé prý platforma neodstraňuje žádný obsah na základě politických či ideologických názorů. Přesto prý už nyní dochází k banování liberálů a zástupců levice.

Ještě v červenci letošního roku měl Parler okolo 2,5 milionů uživatelů. Od začátku listopadu se však podle zástupce společnosti Jeffryho Wernicka tento počet znásobil a minulý týden přesáhl 10milionovou hranici. „Za náš růst nemůže jedna osoba nebo skupina lidí, nýbrž snaha Parleru získat si důvěru naší komunity ochranou soukromí a tím, že jsme transparentní, co se týče nakládání s obsahem,“ komentoval.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.