nahoru

Až 9000 dětí se ročně popálí. Čeští odborníci však tvrdí, že 90 procentům těchto zranění se dá předejít prevencí

red 8. října 2020 • 14:00
Video se připravuje ...
Video spot organizace Bolíto na podporu popálených dětí
• video: 
Nezisková organizace Bolíto

Na 8. října připadá Mezinárodní den popálenin, který každoročně otevírá diskuzi, jak předejít těžkým úrazům, které patří mezi ty nejbolestivější. Většinu popáleninových obětí u nás tvoří děti, které se opaří horkou tekutinou a přesně tomu se bude projekt z největší míry věnovat. Cílem je zaměřit se hlavně na rodiče a edukovat je o možných nástrahách, které číhají přímo u nás doma.

70°C má čaj nebo káva jen tři minuty po zalití. Stačí jedna vteřina takto horkého nápoje na dětské kůži, aby způsobila závažné popáleniny, se kterými pak oběť bojuje po celý život.

Jeden z iniciátorů projektu 70 stupňů Celsia, popáleninový expert a přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV a 3.LF UK, Robert Zajíček, doplňuje: „Až 90 % popálenin se dá předejít prevencí. Drtivá většina úrazů se odehrává v koupelně a kuchyni. I malá změna toho, jak se chováte v přítomnosti horkých nápojů, může vaši domácnost udělat bezpečnějším domovem. Popáleniny a opařeniny jsou nejbolestivější a často také nejtragičtější zranění. Společně ochraňme ty nejmenší a zároveň nejohroženější.“ Zajíček současně vysvětluje, že nejvíce nehod se stane, když je v domácnosti více členů a odpovědnost za dítě je v ten daný moment nejasná.

Jen pár vteřin stačí

Aby si dokázali rodiče rizikové situace představit, připravili tvůrci projektu spot v režii Luboše Vackeho, který ukáže vteřiny našeho života tak, jak je popsali rodiče obětí. „Nikdy bych neřekla, že tolik bolesti a strachu může způsobit horký čaj. Každý z nás jich přes den přeci mnoho uvaří a vypije. Čaj. Taková "banalita". Možná, kdyby se o těchto nebezpečných situacích více mluvilo, dali bychom si větší pozor,“ vypráví maminka malé Klárky, Eva. Její dcera se při vteřinové nepozornosti u své babičky opařila čajem natolik, že v pražské vinohradské nemocnici bojovala o život. Dnes už je Klára mimo ohrožení, ale celoživotně bude muset řešit své jizvičky, což je velmi dlouhodobá a nákladná péče. Není náhodou, že až 1/3 obětí jsou batolata, která nejčastěji překvapí své rodiče svou hbitostí a nepředvídatelností. Hlavní roli maminky ve spotu ztvárnila herečka Helena Dvořáková, známá především z detektivního seriálu Kriminálka Anděl, držitelka ceny Thálie a ambasadorka projektu.

Hrnek na kraji stolu, visící kabely a přední plotýnky

Všechna důležitá fakta, rizikové situace i příběhy obětí najdou rodiče na interaktivním webu, který má za úkol nejen informovat veřejnost o problematice, ale také ukázat veřejnosti, jak rizikům zabránit. „Web jsme s výtvarníkem Patrikem Singerem a přednostou Kliniky popáleninové medicíny Robertem Zajíčkem vytvořili pro rodiče, abychom jim ukázali, na co si dát především v koupelně a kuchyni pozor. Jsou to jednoduché tipy - jako vařit na zadních plotýnkách, nepoužívat ubrusy na stolech, hrneček s čajem či kávou stavět vždy daleko od okraje stolu. Důležitou součástí je i přehledná první pomoc, která má být rodičům k ruce, když už k popáleninové tragédii dojde,“ vysvětluje Jarmila Štuková, hlavní iniciátorka projektu, pro kterou jsou popáleniny srdeční záležitostí. Je to i díky její pracovní zkušenosti fotoreportérky v oblastech zmítaných válkou, chudobou či sociálními problémy, kde se s problematikou popálenin často setkává. Mezi její klíčové práce patří projekt sebeupalování žen v severním Iráku, dokument o kyselinových útocích  páchaných na ženách v Indii a spot o jediném dětském afgánském popáleninovém chirurgovi, Dr. Habibovi z Kábulu.

Web, který pomáhá

Jedním z nejdůležitějších témat kolem popálenin je kromě samotné prevence rozhodně problematika první pomoci vypracovaná popáleninovými odborníky, jelikož včasná první pomoc může zabránit zvyšování stupně popálení nebo zvětšování postižené tělesné plochy a právě proto jsou opět první sekundy a minuty tak důležité. Můžete zde zjistit, na koho se obrátit, důležité kontakty, ale i zajímavé informace o samotné pomoci. Například, že na popáleniny v žádném případě nepatří led nebo není vhodné tzv. prochladit dítěte ve vaně studenou vodou, která zase může způsobit závažné podchlazení, či chladit jej vodou z přírodních zdrojů kvůli riziku infekce.  

Za projektem stojí neziskový spolek Bolíto, který pomáhá popáleným dětem zejména po psychosociální stránce. V roce 2003 ho založili zdravotníci z pražské Kliniky popáleninové medicíny, Lenka Šetelíková a Robert Zajíček. Před 5 lety se přidala Jarmila Štuková, která se podílí především na vytváření preventivních kampaních.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.