nahoru

Užijte si babí léto u nás!

Prezentace klienta 15. září 2020 • 00:00
Užijte si babí léto u nás!
foto: Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Přijměte pozvání do Olomouckého kraje, který nabízí bohatou paletu plnou podzimních barev a zážitků. Věřte, že mimo hlavní turistickou sezónu se toho u nás dá dělat opravdu spoustu. Abychom vám to ulehčili, máme pro vás pár tipů, které byste si určitě neměli nechat ujít!

Tipy pro milovníky nedotčené krajiny a posvátného ticha

Vyzkoušejte Rychlebské hory, které vám nabídnou nedotčenou přírodu, posvátné ticho, čistý vzduch a historii dávných časů.  Nenechte si ujít zdejší přírodní skvosty - Borový, Nýznerovské vodopády a Venušiny misky. Navštivte historická místa - zámek Jánský Vrch nebo zříceniny hradů Rychleby a Kaltenštejn. Jste-li milovníci vyhlídkových míst, východů a západů slunce, jistě oceníte vyhlídky z Boží hory, Medvědího kamene nebo z Čertových kazatelen, věřte, že pohled z těchto míst ještě dlouho budete nosit v očích. Rychlebské hory jsou také mekkou trailové cyklistiky v ČR, řeč je o Rychlebských stezkách, kde se bude konat 10. 10. 2020 tradiční Blátotlačka.

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Pokud máte rádi přechody hor, tak pro Vás máme parádní tip na 3denní zážitek na celý život. Co takhle si dát do těla a přejít hlavní hřeben Hrubého Jeseníku, který se táhne v podobě 40kilometrového oblouku od sedla Skřítek na jihu po Ramzovské sedlo na severozápadě. Věřte, že nebudete litovat, patří totiž k nejkrásnějším horským túrám u nás. Na podzim tu na vás čekají překrásné krajinné scenérie.

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Kouzlo podzimu můžete nasát v Přírodním parku Údolí Bystřice, který se nachází v širším okolí stejnojmenné řeky, která se hluboko zařezává do plošiny Domašovské vrchoviny. K návštěvě doporučujeme 4kilometrový úsek mezi železničními zastávkami Jívová - Hrubá Voda - Smilov. Údolí řeky zde překvapí svou divokostí. Ze svahů porostlých lesy ční četné skalní výchozy a celý dojem ještě umocňuje to, že kolem hučící vody musíte procházet jen po úzké lesní cestě. Pokud toužíte po zábavě pro celou rodinu, doporučujeme návštěvu Resortu Hrubá Voda nebo Ski areálu Hlubočky, kde se vyřádí opravdu všechny věkové kategorie.

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Za návštěvu určitě stojí i CHKO Litovelské Pomoraví, kterou tvoří komplex lužních lesů a luk, které jsou unikátní v rámci celé Evropy. Řeka Morava zde meandruje a vy tak můžete spatřit ojedinělou říční deltu s cennými biotopy. Zdejší přírodu můžete obdivovat při plavbě na lodi, v sedle kola nebo se nechat svézt formanským vozem.  K návštěvě lákají i zdejší historická místa, vždyť Litovelské Pomoraví se nachází přímo v srdci Hané mezi starobylými městy Olomoucí, Litovlí a Mohelnicí. 

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

A když už mluvíme o Hané, tak nemůžeme zapomenout na zdejší folklór. Milovníci folkloru jistě přijmou pozvání na akci Setkání Hanáků - festival hanáckých tradic, který se bude konat 28. 9. 2020 v Olomouci, na Horním i Dolním náměstí.

Tipy pro milovníky odpočinku a hýčkání

Rádi bychom vás pozvali na Týden Vincenze Priessnitze, který se koná od 28. 9.–4. 10. 2020, kde můžete společně oslavit vodu a odkaz zakladatele vodoléčby a lázní v Jeseníku Vincenze Priessnitze, těšit se je opravdu na co! Pokud si budete chtít chvilku odpočinout, jistě nezapomeňte navštívit Balneopark, kde Priessnitzovy metody vyzkoušíte na vlastní kůži. Jóó není nad studenou vodu, sluníčko a čistý vzduch! Pokud by Vám to nestačilo, doporučujeme vyzkoušet některou z originálních Priessnitzových procedur např. Koupel v tradiční dřevěné vaně „Staré dobré časy”.

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Dalším tipem je návštěva Velkých Losin, v podhůří Jeseníků, městečka se stoletou lázeňskou tradicí – vždyť zdejší termální lázně, známé už od roku 1596, jsou nejstarší na Moravě. A nejen relaxaci, ale i zábavu si můžete užít ve zdejším termálním parku. Jeho čtyři venkovní a pět vnitřních bazénů je napouštěno stejnou přírodní termální vodou jako lázně. Velké Losiny jsou ovšem nechvalně proslulé také zdejšími hony na čarodějnice.  Atmosféra doby inkvizitorů a čarodějnických procesů na vás dýchne zejména na zámku, který si v šestnáctém století nechali postavit pánové ze Žerotína. Mimochodem, losinská Ruční papírna je dalším z míst, které nesmíte vynechat.  Funguje už více než 400 let, jedná se tak o evropský unikát a českou národní památku.

Foto Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje s.r.o.

Speciální tipy

Flora Olomouc si pro vás připravila tradiční podzimní etapu mezinárodní květinové a zahradnické výstavy, která se koná ve dnech 1.–4. 10. 2020 na Výstavišti Flora.

Milovníky památek určitě zaujme nový prohlídkový okruh na hradě Helfštýn. V srpnu tam byla po třech letech dokončena náročná rekonstrukce renesančního paláce, který je nově z velké části zastřešen a největší místnost se dočkala skleněného stropu. Z plošiny na vrcholu stavby budete moci obdivovat nové výhledy nejen na hrad, ale i do Moravské brány.

Další tipy najdete zde.