nahoru

Záhada Rožmberského řádu lebky odhalena: Pomohl objev zapomenuté hrobky

Jan Kužník, abicko.cz 24. června 2020 • 11:20
Záhada Rožmberského řádu lebky odhalena: Pomohl objev zapomenuté hrobky
foto: Vlaďka Hradská, Geo-cz

Speciální teleskopická kamera pomalu proniká miniaturním otvorem v podlaze kostela. Na monitoru počítače se objevují první záběry. Je jasně vidět hrubě nahozená cihlová klenba krypty i rozpadlé dřevěné rakve na podlaze. Pak operátor kamerou pootočí a v rohu obrazu se poprvé objeví to, proč se v nenápadném kostele Nanebevzetí Panny Marie na náměstí v Poběžovicích všichni sešli. Bohatě zdobený měděný sarkofág s tělem Jana Jiřího ze Švamberka, velmistra řadou tajemství opředeného Rožmberského řádu lebky.

Jan Jiří ze Švamberka (+1617) byl nejbohatším šlechticem své doby, Poběžovickým rodákem a dědicem Rožmberských držav (patřila mu například i Třeboň). Jeho zapomenutá hrobka byla objevena teprve nedávno. Detailní průzkum pomohl rozluštit záhadu Rožmberského řádu lebky.

Nečekaný objev

Kryptu objevil tým kolem geofyzika Jiřího Šindeláře v roce 2017 díky souhře šťastných okolností. Historické prameny naznačovaly, že v poběžovickém kostele by jedna hrobka pánů ze Švamberka skutečně měla být. Nikdo však netušil, zda stále existuje, v jakém je případně stavu, a už vůbec nikdo nepředpokládal, že se v ní najde tak skvostný sarkofág, který snese srovnání jen s cínovými sarkofágy císaře Rudolfa II. na Pražském hradě a Petra Voka z Rožmberka ve Vyšším Brodě. Primárním úkolem expertů bylo zjistit, zda pod podlahou skutečně nějaké dutiny jsou, nehrozí jejich zhroucení, a tedy i ohrožení návštěvníků kostela.

400 let zapomenutá hrobka

Poprvé se dálkově ovládaná průzkumná kamera vypravila do hrobky v roce 2018. Ve chvíli, kdy se přítomným vědcům podařilo na víku sarkofágu s vyobrazením zemřelého přečíst jméno Hans Georg (Jan Jiří), bylo zřejmé, že dosud marné pátrání je u konce. Čtyři sta let od smrti jednoho z nejdůležitějších velmožů našich dějin se konečně podařilo objevit jeho hrob. Jedno z mnoha tajemství tedy bylo odhaleno, ale řada dalších se ihned vynořila. Také proto se museli experti do hrobky v březnu 2020 vrátit.

Záhadný otisk neznámé ruky

Jednou z neznámých okolo Jana Jiřího je i datum jeho narození. Historici však doufají, že právě na sarkofágu by mohla odpověď na tuto otázku být. Německé, ve zlatě vyvedené nápisy na bočnicích i čelech sarkofágu se o narození šlechtice skutečně zmiňují. Bohužel, zrovna v místě, kde by datum mělo být, je sarkofág poničen nějakým ostrým předmětem. V roce 1620 totiž byla hrobka vykradena vojáky císařské armády. Přesto se vědci domnívají, že datum narození půjde díky vysokému rozlišení použité kamery a počítačovým úpravám nakonec rozluštit. Už nikdy se však nedozvíme, komu patřila ruka, která se navždy otiskla na okraj dřevěné rakve uvnitř sarkofágu. Snad to byl některý z nenechavých lupičů prohledávající mrtvého, zda u sebe nemá Rožmberský řád lebky.

Ve čtení článku pokračujte zde >>>

Jan Kužník, abicko.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře