nahoru

Morbidní nápad: Kolumbijská společnost nabízí lůžka, která lze změnit v rakev

Šimon Kadeřávek 20. května 2020 • 10:00
Morbidní nápad: Kolumbijská společnost nabízí lůžka, která lze změnit v rakev
foto: ČTK/ABACA

Koronavirus ukázal, v jakém stavu se nachází zdravotnictví zasažených států. Hlavním problémem byla kapacita nemocnic, která mnohdy nestačila. S revolučním nápadem přišla firma sídlící v jihoamerické Kolumbii. Navrhla kartonová nemocniční lůžka, která lze v případě potřeby změnit v rakev.

Revoluční vynález, nebo špatný vtip? Inovativní přístup zvolila společnost ABC Displays, která v minulém týdnu představila nová nemocniční lůžka. Od normálních se liší tím, že je lékaři mohou rychle změnit v rakev a urychlit přesun zemřelého. Firma z kolumbijské Bogoty se věnuje reklamě kvůli koronaviru, ale nefunguje v normálním režimu, a tak se vrhla na pohřebnictví.

Šéf společnosti Rodolfo Gómez se nechal slyšet, že ho na myšlenku přivedla právě celosvětová pandemie. Jednak v nemocnicích není dostatek lůžek a za druhé někteří pozůstalí si nemohou dovolit pohřbít své blízké v klasické dřevěné rakvi. Firma proto zvolila jako vhodný materiál karton. Po stranách „lůžkorakve“ se nachází kovové zábrany proti spadnutí z lůžka. I ty mají své opodstatnění, po změně jdou využít jako držátka.

Rakev za dva tisíce korun

Jak ale novinka funguje? Nemocný ulehne na postel, která dokonce nabízí několik poloh. Poté, co nastane pacientův čas, lékaři vysunou spodní část lůžka. To znamená, že tělo propadne do spodní části krabice. V posledním kroku se musí zemřelý zakrýt kartonovým víkem.

Gómez při představení zmínil i některé technické parametry. Postel je vhodná pro pacienty do 150 kilo. Z hlediska ceny se pohybujeme na cifře 85 dolarů, což je v přepočtu zhruba dva tisíce korun. Společnost rovněž počítá s tím, že by mohla měsíčně vyrobit až 3000 lůžek. Část z první várky by ráda věnovala kolumbijskému departmentu Amazonas, kde je největší chudoba v rámci celé země.

K realizaci mnoho nezbývá, firmu brzdí pouze nezájem zákazníků. Ani jedno lůžko není oficiálně používáno, společnost neobdržela ani žádné objednávky na svůj revoluční nástroj. Čísla ohledně koronaviru mluví jasně, v Kolumbii je aktuálně evidováno 17 tisíc případů, okolo 600 pacientů nemoci covid-19 podlehlo. Ani v této situaci vláda zatím nesáhla ke Gómezovu nápadu.

Jako každý vynálezce má i Gómez své odpůrce a kritiky. Nejhlasitěji se ozývají doktoři. Obávají se toho, že mrtvý pacient bude v krabici ležet nezabalený. Normálně se mrtvoly balí do neprodyšných vaků, aby bylo minimalizováno riziko nákazy a eliminován zápach z rozkládající tkáně. Otázkou zůstává také morální aspekt celého projektu.

Šimon Kadeřávek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.