nahoru

Žádní luskouni, ani netopýři: Původce nemoci covid-19 přeskočil na lidi zřejmě z toulavých psů

Martina Ležáková, abicko.cz 15. dubna 2020 • 14:00
Žádní luskouni, ani netopýři: Původce nemoci covid-19 přeskočil na lidi zřejmě z toulavých psů
foto: iStock

Nejsou to pravděpodobně ani hadi, ani cibetky, ani luskouni. Zvířecími mezihostiteli, ze kterých nový koronavirus přeskočil na lidi, byli nejspíš toulaví psi. Tvrdí to nejnovější vědecká studie.

Poměrně brzo poté, co v Číně propukla tehdy ještě epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2, vědci určili prvotní zdroj nákazy: Netopýry vrápence, v jejichž populacích koluje celá řada koronavirů. Přeskočil však virus na člověka z nich? Podle genetické struktury viru se to není pravděpodobné, na to se od sebe viry izolované z netopýrů a z nakažených lidí moc liší.

O zvířatech, nemocích a lidech: Některé z nejhorších virů pocházejí od zvířat >>>

Ve hře tedy musel být ještě zvířecí mezihostitel. Jenže jaký? Na základě genetické podobnosti zvířecích a lidských virů se uvažovalo o hadech a o malých šelmách cibetkách, největšími podezřelými však dosud byli šupinatí hmyzožraví savci luskouni. Viry, které z nich vědci získali, byly velmi blízké lidskému viru SARS-CoV-2. A luskouni mají tu smůlu, že je čínští pytláci loví jak kvůli masu, tak šupinám, které využívá tradiční čínská medicína. Na tržišti ve městě Wuchanu, kde pandemie začala, se velmi pravděpodobně vyskytovali a mohlo tam dojít k přenosu viru. Profesor biologie Xuhua Xia z Ottawské univerzity však má za to, že ani luskouni nejsou tím skutečným mezihostitelem.

Pokračujte ve čtení zde >>>

Martina Ležáková, abicko.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.