Václav Klaus mladší může ovládnout prostor rázné intelektuální pravice | Reflex.cz
nahoru

Václav Klaus mladší může ovládnout prostor rázné intelektuální pravice

Viliam Buchert25. dubna 2019 • 14:00
Václav Klaus mladší při debatě ve studiu Blesku
Václav Klaus mladší při debatě ve studiu Blesku
• foto: 
Foto Blesk - Tonda Tran

Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS a zakládá vlastní politickou stranu. Někteří komentátoři, část politické scény i veřejnosti si myslí, že moc šancí na oslovení většího počtu voličů nemá. Ovšem jak ukazují příklady z ciziny, poptávka po podobném typu politiků existuje. Část voličů oslovují témata jako je obhajoba národních států a volného trhu, kritika EU, politické korektnosti, či multikulturalismu, odmítání eura, popíraní klimatických změn a zvláštní pojímání politiky s intelektuálním podtextem.

Zajímavým příkladem, který by nová strana Václava Klause mladšího mohla následovat, je meteorický vzestup nizozemského politika Thierryho Baudeta. Ten v roce 2015 založil jako think tank Fórum pro demokracii, které pak přetvořil v politickou stranu s konzervativními a euroskeptickými názory (podpořené kritikou nezvládnuté migrace v Evropě a islámského radikalismu).

Svoji stranu dostal do parlamentu a ta dnes dokonce vede průzkumy veřejného mínění, protože její podpora se minulý týden vyšplhala až na 28 procent. Baudet vystudoval historii a práva, je považován za intelektuála, jedním z jeho mentorů byl Čechům blízký anglický filozof Roger Scruton (ten byl nedávno levičáky a liberály zcela nesmyslně obviněn z homofobie či rasismu), ale svoji politiku dělá Thierry Baudet velmi srozumitelně a zastává rázné názory, které odpovídají současné době.

Marek Stoniš: Mrzení u Babišů aneb Co napadne člověka u zavřeného řeznictví

V podobném stylu by mohl působit i Václav Klaus se svoji novou stranou. Své voliče může totiž čerpat nejenom z řad příznivců ODS a dalších pravicových stran (lidovci, TOP 09, Svobodní, Realisté), ale mohl by odčerpat hlasy také hnutí ANO a SPD Tomia Okamury. Zřejmě najde podporovatele i mezi souputníky prezidenta Miloše Zemana.

Klaus je někdy kritizován za to, že jeho názory jsou příliš radikální, že je příliš samostatnou (myslí se tím opuštěnou) entitou na české politické scéně a že jen s málokým se dokáže dohodnout. Z mých osobních zkušeností se synem bývalého prezidenta vím, že skutečně někdy moc tlačí na pilu a vyvolává konfrontaci i tehdy, kdy je to naprosto zbytečné. Pokud dokáže v tomto směru alespoň trochu potlačit svoje ego, může zabodovat.

Fotograf vyvezl z KLDR snímky, po jejichž zveřejnění mu byl navždy zakázán vstup do země

Dnešní doba přeje výrazným, někdy až excentrickým, vůdcům. Lidem, kteří dokáží jasně formulovat své názory. Nejzářnějším příkladem je americký prezident Donald Trump. U Klause je sice u jeho postojů cítit intelektuální podtext, ale sdělení jsou přesto srozumitelná pro většinu voličů. K tomu patří i jeho psaní na internetu, jím nastolovaná témata. Přitahuje to pozornost širokého spektra lidí, přestože občas z toho čiší dávka populismu. Jenže i to mnoho voličů v dnešní roztěkané době dokáže odpustit. Navíc je zcela nezpochybnitelným odborníkem v oblasti školství.

Možnou chybou nového politického seskupení by ale mohlo být odvolávání se na dobu a myšlenky Václava Klause staršího. Ne, že by ten neměl pravdu v mnoha věcech týkajících se třeba Evropské unie, ale odstřihnutí se od minulosti může nové straně jen pomoci.

Prognózy ohledně nových subjektů mohou být samozřejmě velmi ošidné, ale česká politická scéna se pořád mění a šance na úspěch Václava Klause mladšího jsou proto reálné. Jen se trefit přesně do toho, po čem část voličů touží a některé strany to nechtějí vyslovit. Výsledek uvidíme za rok, za dva.

Slávek Boura: Devadesátky byly jízda, lidé nás milovali a peníze byly. Myslel jsem, že…
Neuvěřitelné svinstvo: Národ tleská rasistickému útoku na poslance Feriho
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější