nahoru

Ze života gejš: Půvab dokonalých žen, které se nesměly zamilovat na starých pohlednicích

mc 10. července 2021 • 07:30
Ze života gejš: Půvab dokonalých žen, které se nesměly zamilovat na starých pohlednicích
foto: LCC

Představa japonské gejšy je poměrně jasná i lidem, které zemi zapadajícího slunce nikdy nenavštívili. Tajemně krásná, se složitým účesem a dokonalým oděvem, je i dnes synonymem ideální ženy. Už jen málokdo by si je pletl s prostitutkami, jak je známe na západě. Jejich úděl je v něčem mnohem horší - ačkoliv své tělo většinou prodávat nemusí, byla jim zcela zakázána láska. Jejich život byl plné tvrdé disciplíny a odříkání.

Gejšou se dívka musí stát během mnoha let učení. Dívky staré i teprve 6 let se dávaly do učení v květinové čtvrti. V domě gejš zastávaly nejprve pomocné a úklidové práce. Postupně se učily tanci, hře na hudební nastroje, umění make-upu, česání složitých účesů, oblékání kimona ale i etiketě a konverzaci. Prostě všemu, co gejši potřebují pro zabavení klienta.

Gejša musela být schopná předvést se po boku klienta i ve společnosti na úrovni. Tomu ale odpovídala i cena, jakou zájemce musel zaplatit. Gejši, které měly štěstí, získaly tzv. danna - patrona, který platil jejich vzdělání a oblečení. Kimona společnic byla totiž šitá na míru z pravého hedvábí. Výroba mohla trvat i tři roky a gejša ho oblékla třeba i pouze jedinkrát.

Jenže k podobnému osudu vedla trnitá cesta - gejši musely spát na dřevěných špalíčcích, aby si neponičily účes, roky se učí sedět v nepohodlné pozici. A předně - nesmí se zamilovat. Toto pravidlo mohly porušit až při odchodu do důchodu - často se pak vdaly za svého danna. Láska ale není sex - styk byl povolen, ale rozhodně ne vyžadován. U pravé gejši bylo vždy jen na ženě, zda bude s klientem i spát, za to ostatně nedostávala zaplaceno.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, gejša


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.