Marek Stoniš: Mrzení u Babišů aneb Co napadne člověka u zavřeného řeznictví | Reflex.cz
nahoru

Marek Stoniš: Mrzení u Babišů aneb Co napadne člověka u zavřeného řeznictví

Marek Stoniš25. dubna 2019 • 06:50
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Škoda že náš premiér naši zemi skutečně neřídí jako firmu. Napadlo mě to tento týden, kdy jsem šel kolem jeho „prémiového“ řeznictví, které po roce zavřel nedaleko redakce ­Reflexu.

Pražské řeznictví, tak se jmenovala ta prodejna, vypadalo na první pohled hezky. Elegantní design, lákavé upoutávky na libové maso, uzeniny, teplý bufet. Ani jeden náznak, že byste v Pražském řeznictví mohli narazit na šmakulády z Kosteleckých uzenin. O cenách nemůžu podat svědectví, neb jsem tam nikdy nevstoupil.

Vládnoucí strany protrhly hráze troufalosti. Ale proč to nezkoušet, když to prochází

Babiš však zavřel krám ze dne na den, je v něm čisto, vyklizeno. Podle všeho mu tam jednoduše nechodili lidi. Nevím proč. Třeba se dozvěděli, že je to od Babiše. Třeba bydlí v okolí bývalého řeznictví nadměrný počet vegetariánů. Nebo tam lidem moc nechutnalo. Ale když jsem viděl tu rychlost, s jakou řeznictví Babiš nebo někdo od něj z holdingu vyklidil, představil jsem si, jak by to vypadalo, kdyby to se svým legendárním heslem o řízení státu myslel vážně:

Zavřel by nespočet zbytečných úřadů, komisí, státních agentur.

Nenabíral by desítky tisíc nových lehkoživných úředníků, kteří nejsou k užitku občanům, ale naopak.

Zahodil by kvůli výše uvedenému svůj megalomanský plán na vybudování nového města pro státní úředníky na okraji Prahy.

Okamžitě by zastavil nesmyslné populistické akce typu jízdné ­zdarma, plošné zvyšování platů státních ­zaměstnanců, porodné, ro­dičovské a další luxusní sociální ­benefity.

Sex na ulici, sadismus a všudypřítomné drogy. New York 80. let ukazuje svá nejtemnější …

Ve vládě, v níž má většinu, by nechal odhlasovat konec dotování biopaliv, především pak masívní podporu pěstování řepky olejky, určené k průmyslovému využití. Ničí to životní prostředí, auta a zemědělci kvůli dotacím přestávají pěstovat tradiční komodity. Třeba brambory, kterých je málo a jsou dražší než banány.

Stejně tak by okamžitě zastavil veškeré dotace velkým agrofirmám, jež ničí trh a existenčně ohrožují malovýrobce.

Zrušil by zákony šikanující drobné a střední živnostníky prostřednictvím elektronické evidence tržeb. Kvůli nim končí, zvláště na venkově a velkých městech, spousta malých provozoven a lidé se musí i kvůli drobným nákupům vydávat na zbytečné pouti do chrámů konzumu do velkých měst.

To jen namátkou.

Nic z toho Andrej Babiš ovšem neudělá, to by totiž nebyl Andrej Babiš.

Co všechno člověka nenapadne, když projde kolem jednoho malého zavřeného krámu.

Text vyšel jako editorial tištěného Reflexu č. 17/2019.

Vydání si můžete zakoupit v našem iKiosku >>>

Slávek Boura: Devadesátky byly jízda, lidé nás milovali a peníze byly. Myslel jsem, že…
Vládnoucí strany protrhly hráze troufalosti. Ale proč to nezkoušet, když to prochází
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější