nahoru

Prudká změna času: Slovensko se prý vítězstvím Čaputové přes noc změnilo ve slušnější zemi

Oliver Adámek1. dubna 2019 • 10:00
Prudká změna času: Slovensko se prý vítězstvím Čaputové přes noc změnilo ve slušnější zemi
foto: Reuters

Kdyby někdo sbíral informace o Slovensku jen ze sociálních sítí a online médií, měl by těžký problém se v nich zorientovat. Během posledního roku, konkrétně od vraždy Jána Kuciaka, by četl komentáře, reportáže a analýzy o tom, jak slovenský stát skrz naskrz prolézá mafie, novináři se bojí o život a ještě k tomu tam v parlamentu sedí otevření fašisti. Ze dne na den je ale všechno jinak!

Hned odpoledne po zvolení Zuzany Čaputové by se okrajový pozorovatel politiky v hlavním článku třetího nejčtenějšího zpravodajského webu dočetl, že „Slovensko mění regionální diskurz. Volbou Čaputové dalo střední Evropě lekci slušnosti.“ Z nejlajkovanějších reakcí komentátorů na Twitteru by zase třeba zjistil, že „naše oslavy nejsou naivní, Slovensko totiž vyslalo trochu naděje i do Česka“.

Prostě zmatek nad zmatek, kdo se v tom má vyznat. Na Slovensku přitom pořád vládne strana SMER složená z části z bývalých komunistů, z části z přímých spojek oligarchů a různých drobných či větších gangsterů. Její předseda nazývá novináře prostitutkami, místopředseda možná loni v létě pomáhal s únosem jednoho Vietnamce.

Asi jediný úspěšný a opravdu otevřený neonacista v evropské politice je taky Slovák, dokonce dělal hejtmana a jeho strana získala ve volbách 8 procent. Když se hejtmanem stal, psalo se u nás, že se Slovensko fašizuje. A tak dál, už to znáte.

Tedy ve zkratce: ještě nedávno mafií ovládaná a polofašistická země nám teď ukazuje záda a dává „lekci slušnosti“. Slovensko je prý ode dneška zničehonic vyspělá a zdravá demokracie západoevropského střihu, kterou my doženeme nejdříve za čtyři roky.

A teď si představte, co by se stalo, kdyby volby v Česku loni skončily o půldruhého procenta jinak a zvítězil by Jiří Drahoš. Komu všemu bychom tím dali lekci? Samozřejmě Maďarům, Polákům, Slovákům a nejspíš taky Britům, protože ti jsou teď taky nějací podezřelí. Byli bychom řádově slušnější společnost a měnili bychom diskurz celého regionu! Mávnutí voličova lístku může změnit svět.

Přitom třetina voličů Mariána Kotleby podle průzkumů volila ve druhém kole právě Čaputovou. Stali se z nich najednou liberální demokraté? Jestli ano, měl by tu informaci někdo co nejrychleji předat příslušným orgánům ve Vatikánu, na Slovensku se totiž dějí zázraky.

Nezaujatému pozorovateli z úvodu textu pak můžeme pro jeho duševní pohodu jen doporučit, aby už další komentáře a analýzy slovenských voleb nečetl.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější