Slovenské prezidentské volby: Čaputová prý změnila Slovensko v lepší zemi | Reflex.cz
nahoru

Prudká změna času: Slovensko se prý vítězstvím Čaputové přes noc změnilo ve slušnější zemi

Oliver Adámek1. dubna 2019 • 10:00
Prudká změna času: Slovensko se prý vítězstvím Čaputové přes noc změnilo ve slušnější zemi
foto: Reuters

Kdyby někdo sbíral informace o Slovensku jen ze sociálních sítí a online médií, měl by těžký problém se v nich zorientovat. Během posledního roku, konkrétně od vraždy Jána Kuciaka, by četl komentáře, reportáže a analýzy o tom, jak slovenský stát skrz naskrz prolézá mafie, novináři se bojí o život a ještě k tomu tam v parlamentu sedí otevření fašisti. Ze dne na den je ale všechno jinak!

Hned odpoledne po zvolení Zuzany Čaputové by se okrajový pozorovatel politiky v hlavním článku třetího nejčtenějšího zpravodajského webu dočetl, že „Slovensko mění regionální diskurz. Volbou Čaputové dalo střední Evropě lekci slušnosti.“ Z nejlajkovanějších reakcí komentátorů na Twitteru by zase třeba zjistil, že „naše oslavy nejsou naivní, Slovensko totiž vyslalo trochu naděje i do Česka“.

Prostě zmatek nad zmatek, kdo se v tom má vyznat. Na Slovensku přitom pořád vládne strana SMER složená z části z bývalých komunistů, z části z přímých spojek oligarchů a různých drobných či větších gangsterů. Její předseda nazývá novináře prostitutkami, místopředseda možná loni v létě pomáhal s únosem jednoho Vietnamce.

Marek Stoniš: Obhajoba Ladislava Jakla aneb Jak se pražské kavárně zdrclo sójové latéčko

Asi jediný úspěšný a opravdu otevřený neonacista v evropské politice je taky Slovák, dokonce dělal hejtmana a jeho strana získala ve volbách 8 procent. Když se hejtmanem stal, psalo se u nás, že se Slovensko fašizuje. A tak dál, už to znáte.

Tedy ve zkratce: ještě nedávno mafií ovládaná a polofašistická země nám teď ukazuje záda a dává „lekci slušnosti“. Slovensko je prý ode dneška zničehonic vyspělá a zdravá demokracie západoevropského střihu, kterou my doženeme nejdříve za čtyři roky.

A teď si představte, co by se stalo, kdyby volby v Česku loni skončily o půldruhého procenta jinak a zvítězil by Jiří Drahoš. Komu všemu bychom tím dali lekci? Samozřejmě Maďarům, Polákům, Slovákům a nejspíš taky Britům, protože ti jsou teď taky nějací podezřelí. Byli bychom řádově slušnější společnost a měnili bychom diskurz celého regionu! Mávnutí voličova lístku může změnit svět.

17 jednoduchých tipů na aprílové žerty aneb Jak dnes napálit kamarády a kolegy

Přitom třetina voličů Mariána Kotleby podle průzkumů volila ve druhém kole právě Čaputovou. Stali se z nich najednou liberální demokraté? Jestli ano, měl by tu informaci někdo co nejrychleji předat příslušným orgánům ve Vatikánu, na Slovensku se totiž dějí zázraky.

Nezaujatému pozorovateli z úvodu textu pak můžeme pro jeho duševní pohodu jen doporučit, aby už další komentáře a analýzy slovenských voleb nečetl.

Babiš je teď nevinný, policie spekuluje, Čapí hnízdo možná vytáhli účelově, říká "pravá…
Karel Steigerwald: Kauza Babiš? Konflikt mezi zločinem a úspěchem
Karel Steigerwald 27. března 2019 • 13:26

Karel Steigerwald: Kauza Babiš? Konflikt mezi zločinem a úspěchem
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější