Prezident Miloš Zeman na pražském Hradě propůjčil hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi (15.6.2021)

Prezident Miloš Zeman na pražském Hradě propůjčil hodnost brigádního generála plukovníkovi Davidu Schnábelovi (15.6.2021) Zdroj: ČTK/video

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s bustou Václava Havla v americkém Kapitolu
Pavel Fischer a Miloš Vystrčil jednají s americkým kongresmanem Mariem Díazem-Balartem
Česká delegace vedená Milošem Vystrčilem jednala v USA s kongresmany.
Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s americkým senátorem Joe Manchinem z Demokratické strany
Schůze Senátu: Miloš Vystrčil
10
Fotogalerie

Kdy budeme volit nového prezidenta? Šéf Senátu oznámil termín volby Zemanova nástupce

První kolo voleb prezidenta bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Termín dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nástupce Miloše Zeman tak bude znám nejpozději o dva týdny později. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Vystrčil chce, aby vyhlášení voleb vyšlo ve Sbírce zákonů nejpozději 1. července. Od té chvíle bude kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu.

Právě v této souvislosti se rozhodl vyhlásit volby už nyní, aby všichni zájemci o úřad hlavy státu měli stejnou startovací čáru. Vystrčil ještě před třemi týdny zvažoval, že by volby vyhlásil až v srpnu. Chce ale, aby volební podmínky byly férové pro všechny adepty na úřad hlavy státu.

Podotkl, že někteří zájemci už kandidaturu ohlásili, zatímco někteří jiní politici provozují aktivity, které minimálně nesou znaky kampaně. Reagoval tak zřejmě na počínání předsedy ANO Andreje Babiše.

Volbu prezidenta vyhlašuje předseda Senátu tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. To skončí Zemanovi 8. března. Současný prezident už znovu kandidovat nemůže.

Video placeholde
Prostor X: Rozhovor s Milošem Vystrčilem • Prostor X