nahoru

Bohumil Doležal: Zdá se, že do finále voleb plaveme v moři cynismu

Bohumil Doležal 23. září 2021 • 16:00
Bohumil Doležal: Zdá se, že do finále voleb plaveme v moři cynismu
foto: ČTK, Reflex.cz

K těmto řádkům mne inspirovaly články Davida Klimeše v Aktuálně.cz. Zvlášť ten z pondělka, jmenuje se „Krade, ale úspěšně. O lídrech nemají lidé iluze, zvítězí, kdo dokáže alespoň zaujmout“. Pan Klimeš vychází z průzkumů agentury Behavio, která se věnuje analýze podvědomého myšlení. Mne jako laika přitahuje spíš vědomé myšlení.

Podle průzkumu si jen 22 % příznivců ANO myslí, že jejich lídr je slušný a poctivý. Pánové Fiala a Bartoš se u svých blíží 50 %. Pan Babiš však dokáže využít jiných věcí: přesvědčit své voliče, že efektivně věci zařídí, je schopen se domluvit, v životě něco dokázal, je snad i krapet vzdělaný a hlavně rázný a rozhodný.

To jsou vlastnosti pro politika jistě prospěšné.

Podotýkám jen, že v minulém století tu byli významní politici, například Adolf Hitler, kteří přesvědčili své voliče, že efektivně věci zařídí, řeší problémy běžných lidí, jsou rázní a rozhodní, dokážou se ve chvíli potřeby domluvit (např. v r. 1939 se Stalinem) a jejich vzdělanost byla zhruba srovnatelná s tou pana Babiše (jinak je s ním jistě nesrovnávám). Celkové výsledky jejich aktivit byly ovšem spíš děsivé.

Nezáleží na tom, jak to zrovna teď vypadá, ale co si myslíme o svých bližních. Jsou tu např. úspěšní politici, kteří se veřejně hlásili k názoru, že třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý je debilní, dementní nebo alkoholik a zhruba polovina má podprůměrný intelekt.

Já patřím k optimistům: věřím, že velká část našich občanů se dokáže rozhodnout pro správnou a spravedlivou věc a prosazovat ji. Všichni ovšem potřebujeme, aby nám při tom tu a tam někdo pomohl. Abychom např. uměli vzdorovat svodům cynických podvodníků.

Myslím, že manko je na straně těch, co mohou a mají pomáhat. A zároveň si myslím, že obří koalice, které porazí Babiše a spol., by byly fajn, ale pro počátek by stačilo pár těch, jimž se podaří dostat do sněmovny a kteří nejenže dovedou něco zařídit a domluvit se, jsou rázní a rozhodní a v životě už něco dokázali, ale hlavně a v první řadě tam dokážou vytrvale, statečně a proti většině prosazovat správnou a spravedlivou politiku. A trochu napomohou tomu, abychom se začali vyhrabávat z marasmu, do něhož jsme vlastní vinou spadli v posledních osmi letech.

Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO)VIDEO Videohub
Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.