nahoru

„Protiepidemická opatření píšeme na zakázku. Politickou“, potvrzují úředníci z MZ na tajné nahrávce

Markéta Dobiášová 22. září 2021 • 15:00
Video se připravuje ...
Legislativní rada vlády cupuje vládní nařízení o testování zaměstnanců
• video: 
reflex.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdí, že hledá viníka nezákonných protiepidemických opatření, jimiž jeho úřad dlouhodobě omezuje život v Česku. Soudy už desítky takových zákazů a příkazů zrušily jako protiprávní. Reflex nabízí důkazy, že úředníci ministerstva píšou nařízení na politickou objednávku, přestože vědí o jejich právní neprůchodnosti, na kterou své nadřízené upozorňují. Odborná zdůvodnění si úředníci vymýšlejí na pokyn „shora“. S největší pravděpodobností to přicházelo a přichází od ministra Vojtěcha či jeho předchůdců. A přeneseně nejspíš od premiéra Andreje Babiše. Přečtěte si reportáž, která vyšla v tištěném Reflexu č. 37/2021 a odstartovala celou kauzu Ministerstva zdravotnictví.

Je pátek před prázdninami, tři hodiny odpoledne. Zasedá Legislativní rada vlády. On-line, přes telekonferenci. Svolána je narychlo na podnět ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ten chce za pár hodin předložit vládě ke schválení další mimořádné opatření. Jeho poradci z mezioborové skupiny MeSES mu doporučili nařídit všem zaměstnancům ve státních podnicích a firmách, aby se po návratu z dovolených testovali. Oficiálně proto, aby se zamezilo zavlečení a šíření nové covidové mutace delta v Česku.

Z neoficiální zvukové nahrávky z jednání legislativní rady, kterou Reflex získal, však vyplývá, že skutečným cílem bylo nahradit plošné testování zaměstnanců, které Nejvyšší správní soud označil jako nezákonné, diskriminační a ministerstvo je muselo zrušit. Nahrávka zároveň potvrzuje, že i o nově navrhovaném opatření jeho tvůrci vědí, že je pravděpodobně opět v rozporu se zákonem.

„Zkrátka v okamžiku, kdy končí plošné testování zaměstnanců, má tohle být do jisté míry méně plošná náhrada,“ přiznává na záznamu úředník legislativní sekce ministerstva zdravotnictví Jan Knytl. On jediný zastupuje při jednání vládní rady legislativce z Vojtěchova úřadu a má za úkol obhájit návrh mimořádného opatření.

Experti proti Vojtěchovi

Jak už bylo řečeno, jednání Legislativní rady vlády probíhá přes telekonferenci. Knytl je k němu připojen z čekárny u zubaře. Renomovaní právníci a advokáti mu po telefonu sdělují spoustu výhrad. Konstatují, že plánované testování zaměstnanců po dovolených je v návrhu epidemicky a právně nepodložené, nelogické, diskriminační a nepřiměřeně by zasahovalo do lidských práv.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.