nahoru

Senátní volby na Praze 9: Favority jsou kandidáti pravice – starosta, expert na bydlení a syn cimrmanologa

Petr Sokol 5. dubna 2019 • 10:00
Doplňovací volby do Senátu na Praze 9: Přehledně od Petra Sokola
• video: 
Martin Bartkovský

V pátek 5. (od 14:00 do 22:00) a v sobotu 6. dubna (od 8:00 do 14:00) proběhnou v pražském senátním obvodě číslo 24 doplňovací volby. protože se zde mandátu senátorky v lednu 2019 vzdala senátorka zvolená za hnutí ANO Zuzana Baudyšová. Volební obvod číslo 24 se jmenuje Praha 9. Které pražské části zahrnuje a kdo kandiduje?

Senátní volební obvod Praha 9 zahrnuje většinu stejnojmenné pražské městské části s výjimkou Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále do něj patří městské části Praha 14, Kbely, Horní Počernice, Újezd nad Lesy, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř. Historicky k obvodu patřily i Letňany, ale ty byly v roce 2010 přeřazeny k obvodu Praha 8.

Kandidáti do Senátu na Praze 9

Do doplňovacích voleb na Praze 9 strany vysílají deset kandidátů, což je o tři více než při posledních řádných senátních volbách v tomto obvodě v roce 2014. O hlasy voličů se zde budou ucházet: Petr Daubner (Česká pirátská strana, Zelení, ČSSD), Martin Hrubčík (ANO), Jan Jarolím (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), Jiří Koskuba (Česká suverenita), Martin Kroh (TOP 09), Libor Michálek (VIZE), Pavel Pešan (SPD), David Smoljak (STAN), Eva Syková (Pro sport a zdraví) a Petr Šimůnek (KSČM).

V tomto senátním obvodě půjdou nyní voliči k senátním volebním urnám popáté. Nově zvolený senátor ovšem bude funkci vykonávat jen o něco málo déle než jeden rok, protože další řádné volby zde proběhnou už na podzim 2020.

Kandidáti pro volby do Senátu 2020: Přehledný seznam ve všech volebních obvodech >>>

Praha 9 je pravicový obvod

Obvod byl dlouhodobě baštou ODS, která ho ztratila až při zatím posledních senátních volbách.

Při historicky prvních senátních volbách se zde stal senátorem ředitel kulturního domu Josef Pavlata z ODS, kterému tehdy zvolení již v prvním kole uniklo jen těsně. Ve druhém kole volby však už s velkou převahou porazil sociálního demokrata Zdeňka Trojana.

Podruhé se v obvodě volilo v roce 2002. Josef Pavlata mandát obhajoval a uspěl, když v druhém kole získal více hlasů než sociální demokrat Josef Dobrý.

Při třetích senátních volbách v roce 2008 již dosavadní senátor Pavlata mandát neobhajoval, ale obvod stejně zůstal v držení občanských demokratů, protože zde v druhém kole vyhrál poslanec Tomáš Kladívko. I do třetice se ale tehdy zopakoval v druhém kole souboj občanského a sociálního demokrata, když za ČSSD bojoval lékař Jiří Koskuba.

Senátorka ANO

V zatím posledních senátních volbách v roce 2014 ovšem již obvod politickou barvu změnil. Tomáš Kladívko z ODS totiž v druhém kole prohrál s ředitelkou Nadace Naše dítě Zuzanou Baudyšovou. Ta již kandidovala v předcházejících volbách, ale skončila jako nestranička za hnutí SNK ED až třetí. V roce 2014 se už o post senátorky ucházela v barvách hnutí ANO, i když opět jako bezpartijní kandidátka. Díky vítězství Zuzany Baudyšové získalo tehdy hnutí ANO historicky první a dosud jediný senátní obvod v hlavním městě.

V lednu 2019 se však Zuzana Baudyšová mandátu z důvodu nemoci vzdala, což mělo za následek vypsání doplňovacích voleb.

Senátní volby 2020: Podívejte se na přehledný seznam kandidátů>>>

Favorité senátních voleb

Obvod nyní pozná v pořadí čtvrtého senátora, neboť žádný z předchozích senátorů nekandiduje. Mezi favority bezpochyby patří starosta největší městské části v tomto obvodu – Prahy 9 – Jan Jarolím, kterého favorizují sázkové kanceláře. Dlouholetý starosta devítky (od roku 2006) je členem ODS, ale kandiduje za volební koalici, v níž občanské demokraty doplňuje i KDU-ČSL i Svobondí, kteří tu s ODS kandidovali už v komunálních volbách. V tradičně pravicovém obvodě budou mezi výrazné kandidáty jistě patřit také nominanti středopravicových uskupení. Za TOP 09 kandiduje předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh a za hnutí STAN scénárista, publicista a radní městské části Praha-Vinoř David Smoljak, který je synem režiséra Ladislava Smoljaka.

V barvách hnutí ANO se obvod pro babišovce pokusí udržet pedagog, bezpečnostní expert a předseda kontrolního výboru v městské části Praha 9 Martin Hrubčík. Za volební koalici Pirátů, Zelených a ČSSD do boje vstupuje učitel na vysočanském gymnáziu Petr Daubner, kterého nominovali Piráti, jichž je členem a zastupitelem na Praze 9.

Libor Michálek: jiná strana, jiný obvod

Kuriozitou těchto doplňovacích senátních voleb může být fakt, že se zde o senátní mandát znovu ucházejí dva bývalí senátoři, kteří ztratili mandát ve volbách na podzim 2018. Oba navíc v mezičase stihli změnit stranu, za kterou kandidují, ale také obvod, který chtějí v horní komoře parlamentu zastupovat. V obou případech navíc jejich minulá senátorská kariéra skončila prohrou s jedním z bývalých prezidentských kandidátů.

Libor Michálek v říjnu neobhájil mandát v senátním obvodu Praha 2, když ve druhém kole nestačil na Marka Hilšera. Následně pirátskou stranu opustil a nyní již jde do voleb v sousedním obvodě s centrem na Praze 9, ovšem už na kandidátce hnutí Vize pro Českou republiku, v němž se stal prvním místopředsedou.

Eva Syková: jiný obvod, jiná strana

Ještě složitější je politický senátní příběh Evy Sykové. Ta se před sedmi lety stala historicky první pražskou senátorkou zvolenou za ČSSD, když zvítězila v obvodě Praha 4. Loni na podzim ovšem změnila stranický dres a mandát tam již obhajovala v barvách hnutí ANO. Prohrála však s Jiřím Drahošem, který byl zvolen již v prvním kole. Nyní zkusí senátní štěstí potřetí, ale poprvé na Praze 9 a nově v dresu hnutí Pro sport a zdraví.

Opakované kandidatury

Do Senátu již kandidoval také lékař Jiří Koskuba. Bývalý poslanec ČSSD se o mandát v horní komoře za obvod se sídlem na Praze 9 ucházel za sociální demokraty v roce 2008, ale prohrál v druhém kole. Nyní se pokouší o reparát, ale tentokrát již kandiduje za stranu Česká suverenita.

Svého nominanta do boje vysílá i KSČM, která nominovala svého bývalého poslance a aktuálního 1. místopředsedu ústředního výboru strany Petra Šimůnka. Ani on není novicem mezi senátními kandidáty, protože se dvakrát neúspěšně pokoušel získat senátní mandát v obvodě Praha 12, ale ani v roce 2006 ani o šest let později nepostoupil ani do druhého kola.

Desítku kandidátů doplňuje živnostník z Prahy 14 Pavel Pešan, který kandiduje za SPD Tomia Okamury.




Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.