Kubera je novým předsedou Senátu. V tajné volbě získal 46 hlasů | Reflex.cz
nahoru

Jaroslav Kubera z ODS je novým předsedou Senátu. Získal skoro dvakrát víc hlasů než jeho konkurent

-mic-14. listopadu 2018 • 12:35
Jaroslav Kubera z ODS je novým předsedou Senátu. Získal skoro dvakrát víc hlasů než jeho konkurent
foto: Michael Tomeš, E15

Ve druhém kole volby získal Kubera (71), který je senátorem už 18 let, 46 hlasů, zatímco kandidát KDU-ČSL Václav Hampl dostal v tajné volbě jen 24. Celkem bylo odvezdáno 80 hlasů. Kubera měl nejvíce hlasů i v prvním kole, konkrétně 35. V prvním kole vypadl kandidát STAN Jan Horník.

Jaroslav Kubera byl dosud místopředsedou horní komora parlementu, před tím také předseda senátorského klubu své strany. Od roku 1994 starosta, později dlouholetý primátor Teplic letos po komunálních volbách v čele města skončil, byť volby vyhrál.

Kubera se narodil v Lounech, absolvoval gymnázium, vysokou školu nedokončil. Členem ODS je od roku 1992, během minulého režimu byl v období uvolňování poměrů (1967 až 1968) členem KSČ. Pracoval tehdy v podniku Sklo Union Teplice, v letech 1969–1990 v podniku Elektrosvit Teplice, poté čtyři roky jako tajemník Městského úřadu v Teplicích, pak už stanul v čele Teplic.

Prostor X: Rozhovor s Jaroslavem KuberouVIDEO Reflex.cz

Nový předseda Senátu nedávno oslavil 50 let manželství, má dvě dospělé dcery. Loni si pohrával s možností kandidovat na prezidenta republiky. 

Jeho konkurent ve volbě Václav Hampl je senátorem 4 roky, je nestraník zvolený za lidovce. Před tím byl rektorem Univerzity Karlovy. Pražský rodák Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, je profesorem lékařské fyziologie. Ve svém výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi.

Pět místopředsedů

Po volbě předsedy následovala volba místopředsedů. Kvůli poměru zastoupení jednotlivých klubů s oheldem na rozložení sil v Senátu byl počet místopředsedů zvýšen na pět. Zvoleni byli Jan Horník (56 hlasů) a Jiří Růžička (63) z klubu Starostů, Jiří Oberfalzer (71) z ODS, dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (74) z ČSSD a Miluše Horská (66) za KDU-ČSL. Neměli protikandidáty.

Jaroslav Kubera: Zeman si v kampani ukojí ego, ale pak prezidentství položí
Pečinka: Babišova kauza má rysy organizovaného zločinu, syn pilotoval Boeing a teď je…

-mic-


Klíčová slova: Jaroslav Kubera, Senát, hlasování


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější