nahoru

Nevystupovat, občanku do sáčku a lístek do urny z okénka. V Česku proběhly první drive-in koronavolby

Martin Bartkovský, ČTK 30. září 2020 • 15:10
První české koronavirové drive-in volby. Do senátu přijelo v praze volit pár stovek lidí
• video: 
Martin Bartkovsky

Stovky lidí dnes v Praze odvolily v senátních volbách tzv. drive-in způsobem. Voliči, kterým byla nařízena karanténa, mohli dnes mezi 7. a 15. hodinou volit na dvou místech přímo ze svého auta. Volby probíhaly na dvou místech – na pražské Letné a na Proseku. Do Senátu tu volili lidé s trvalým bydlištěm na Praze 1, 5 a 9. Volební proces probíhal za zvýšených hygienických opatření, urnu k autu nosili lidé v celotělových oblecích s rukavicemi a respirátory. Podívejte se na video, jak to u voleb vypadalo.

Kolony se u dvou volebních drive-in komisí rozhodně netvořily, zájem byl o senátní volby tradičně nízký, což platilo i pro lidi v karanténě. Dopoledne hlasovalo v Praze na tři desítky lidí. Odpoledne už jich bylo přes sto padesát, a i když zájem s blížící se 15. hodinou stoupal a aut přijíždělo stále více, ani zdaleka počet voličů nešplhal do tisíců. I tak auta pomáhala na parkovišti před sparťanským fotbalovým stadionem koordinovat policie a připraveni pomoci byli také vojáci.

Průběh drive-in voleb v Praze jsme živě komentovali na Facebooku:

Drive-in volby nejsou jediným způsobem, jak lze v karanténě hlasovat. Jde to také z domova, a to do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí zájemce dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října. Pro ostatní voliče je připraveno hlasování v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy je řádný termín voleb do třetiny Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16 000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR v karanténě. V Česku dnes bylo podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče pro lidi nakažené covidem-19, případně ty, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli podezření na nemoc, připraveno 78 hlasovacích míst.

 

Martin Bartkovský, ČTKVolby 2020

Kandidáti do Senátu Jak volit do Senátu Výsledky voleb do Senátu Výsledky voleb do krajů

Kompletní informace k senátním a krajským volbám 2020. Přinášíme přehledy kandidátů, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise a nebo jaké pravomoci má Senát. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku