nahoru

Nevystupovat, občanku do sáčku a lístek do urny z okénka. V Česku proběhly první drive-in koronavolby

Martin Bartkovský, ČTK 30. září 2020 • 15:10
Video se připravuje ...
První české koronavirové drive-in volby. Do senátu přijelo v praze volit pár stovek lidí
• video: 
Martin Bartkovsky

Stovky lidí dnes v Praze odvolily v senátních volbách tzv. drive-in způsobem. Voliči, kterým byla nařízena karanténa, mohli dnes mezi 7. a 15. hodinou volit na dvou místech přímo ze svého auta. Volby probíhaly na dvou místech – na pražské Letné a na Proseku. Do Senátu tu volili lidé s trvalým bydlištěm na Praze 1, 5 a 9. Volební proces probíhal za zvýšených hygienických opatření, urnu k autu nosili lidé v celotělových oblecích s rukavicemi a respirátory. Podívejte se na video, jak to u voleb vypadalo.

Kolony se u dvou volebních drive-in komisí rozhodně netvořily, zájem byl o senátní volby tradičně nízký, což platilo i pro lidi v karanténě. Dopoledne hlasovalo v Praze na tři desítky lidí. Odpoledne už jich bylo přes sto padesát, a i když zájem s blížící se 15. hodinou stoupal a aut přijíždělo stále více, ani zdaleka počet voličů nešplhal do tisíců. I tak auta pomáhala na parkovišti před sparťanským fotbalovým stadionem koordinovat policie a připraveni pomoci byli také vojáci.

Průběh drive-in voleb v Praze jsme živě komentovali na Facebooku:

Drive-in volby nejsou jediným způsobem, jak lze v karanténě hlasovat. Jde to také z domova, a to do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí zájemce dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října. Pro ostatní voliče je připraveno hlasování v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy je řádný termín voleb do třetiny Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16 000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR v karanténě. V Česku dnes bylo podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče pro lidi nakažené covidem-19, případně ty, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli podezření na nemoc, připraveno 78 hlasovacích míst.

 

Martin Bartkovský, ČTKVolby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.