7 důvodů, proč jít letos volit | Reflex.cz
nahoru

7 důvodů, proč jít letos volit

Petr Sokol20. října 2017 • 16:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Podeváté v moderní demokratické historii od roku 1989 jdeme dnes a zítra volit své poslance. O každých volbách se vždy říká, že jsou důležité. Letos to skutečně platí, a proto nabízíme sedm důvodů, proč jít volit a také proč zítra s napětím sledovat, jak rozhodla vůle našich občanů.

1. Poprvé může sněmovní volby vyhrát někdo jiný než ČSSD nebo ODS. Vítězství hnutí ANO věští všechny volební průzkumy. Velkou otázkou ale zůstává, jak výrazným vítězem hnutí Andreje Babiše případně bude. Zcela otevřené zůstává, kdo skončí druhý. Za hnutím ANO totiž zeje poměrně velká mezera a za ní bojuje kvarteto stran pohybujících se kolem deseti procent. Patří k nim obhájce vítězství ze sociální demokracie či stále zhruba stejně silní komunisté. Posílením se do této skupiny dotáhli i občanští demokraté. A ve hře může být finiš Okamurova SPD.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

2. Nová Poslanecká sněmovna může být nejvíce „rozbitým“ českým parlamentem od roku 1993, kdy vznikla Česká republika. Pokud opravdu uspěje celá osmička stran, které mají velkou šanci na překročení magické pětiprocentní hranice, budeme mít o jednu parlamentní stranu navíc než v právě končícím funkčním období. Osm stran bylo v českém parlamentu naposledy po volbách 1992, ale to ještě existovalo Československo. Pestrost může být zajímavá při hodnocení výsledků, určitě ale nepomůže jednoduchému sestavování vlády. Dokonce existuje možnost, že většinu opět nebudou mít dvě nejsilnější strany, jako se to stalo před čtyřmi lety.

Komentátor Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Jde o režim, volové!
Bohumil Pečinka 20. října 2017 • 13:17

Komentátor Bohumil Pečinka: Volit má smysl. Jde o režim, volové!

3. Letošní volby mohou být naprosto přelomové, protože poprvé mohou mít jasnou většinu strany, které otevřeně kritizují naši polistopadovou republiku a zpochybňují hodnoty, na kterých český stát v posledním čtvrtstoletí stál. Už zítra tu fakticky můžeme mít „druhou republiku“, v níž bude většinu sněmovních křesel držet hypotetické spojenectví hnutí ANO, Okamurova uskupení SPD a komunistů z KSČM. Ti všichni kritizují dosavadní českou demokracii a slibují radikální změnu.

4. Síla protestní vlny může být dokonce tak velká, že nakonec může být pořadí v cíli volebního závodu: 1. ANO, 2. KSČM, 3. Okamurovo uskupení SPD. A to ještě k protestním stranám patří Piráti, kteří sice chtějí jinou změnu než právě zmíněný trojlístek, ale i oni se vezou na vlně protestu a popření toho, že tradiční politické strany jsou nedílnou součástí fungující demokracie.

Ekonom Vladimír Pikora: Po volbách přijde naštvanost nejvyššího stupně

5. Česká republika může být už zítra první „pirátskou zátokou“ na evropském kontinentu. Zatím mají totiž piráti zastoupení v dolní komoře národního parlamentu pouze na ostrově Island. Země bez moře tak může být paradoxně hlavní evropskou baštou pirátství, i když samozřejmě politického.

6. Minimálně dvě strany bojují o udržení v politické „první lize“ – o setrvání v Poslanecké sněmovně. Nedaleko od pěti procent se totiž pohybuje nejenom TOP 09, která bude se sociální demokracií zřejmě bojovat o negativní „titul“ strany s největší procentní ztrátou hlasů, ale také lidovci, kteří se ještě úplně nevzpamatovali z rozchodu se starosty ze STAN, a navíc jim chybí alespoň špetka toho, co teď voliči chtějí nejvíc a čím je potřeba vyjádřit ve volbách nějaký odstín protestu.

Když si jdou Babiš se Zaorálkem po krku. Podívejte se na záznam volební superdebaty

7. O historický rekord ve své kategorii bojuje také protestní hnutí Tomia Okamury zvané Svoboda a přímá demokracie. Pravděpodobný černý kůň letošních voleb může totiž atakovat výsledek Sládkových republikánů z roku 1996. Tehdy si sládkovci připsali 8,01 procenta, což od té doby žádná protestní strana s podobnou rétorikou postavenou na kritice přistěhovalců, menšin a naší příslušnosti k Západu nepřesáhla. Okamurovci si ale mohou myslet i na víc.

Výsledky voleb budou ze všech právě uvedených důvodů velmi napínavé a není určitě moc důvodů, proč se do jejich „vytváření“ dnes a zítra nezapojit.

Konec Andreje Babiše po volbách? Nedoufejme, věřme v zázrak
Marek Stoniš 18. října 2017 • 16:24

Konec Andreje Babiše po volbách? Nedoufejme, věřme v zázrak

Směšné Česko: Máslová hysterie, lithiová ostuda, prezident na Marsu a Babiš u StB

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,740
29,990
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější