Komunální volby: Vítězná strana končí v opozici. Je to skutečně podraz? | Reflex.cz
nahoru

Rozmáhá se nám tu takový nešvar: Vítězná strana končí v opozici. Je to ale skutečně podraz?

Jiří Štefek10. října 2018 • 11:40
Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil vyšachovali v Praze vítěznou ODS.
Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil vyšachovali v Praze vítěznou ODS.
• foto: 
Profimedia.cz, ČTK

Hlavní prací (staro)nově zvolených komunálních politiků v těchto dnech je upéci nové radniční či magistrátní koalice. Stále více z nich ale poznává hořkou realitu, že vítězství jejich stran ve volbách samo o sobě ještě nic nemusí znamenat a ty pak končí v opozici. Je obejití vítěze opravdu podrazem, jak se odstavení lídři partají snaží veřejnosti namluvit?

Aktuálních příkladů je hned několik a lze předpokládat, že další ještě budou přibývat. V Praze vyhrála komunální volby ODS, ale koalici chtějí upéct jiné strany či hnutí. V Brně doslova pár minut před podpisem dohody o budoucí dohodě vyšachovala ODS a spol. vítězné Babišovo ANO, které zamíří do opozice. Podobně nejistá situace je například v Hradci Králové či Jihlavě a v Plzni se po primátorském řetězu natahuje vedle vítězného ANO i ODS, byť za Babišovcema skončila druhá o pár hlasů.

10 nových volebních proher ČSSD aneb Blouznění socialistů, jak se odrážejí ode dna

Kulisy i reakce jsou stejné. Obejití vítězové mluví o lidském zklamání či podrazech. Lidsky a ve smyslu osobní prestiže to samozřejmě lze pochopit, ale tohle je politika. A to je velice špinavé řemeslo, kterého se řada lidí štítí a nechce s ní mít nic společného. Snahou každé strany ale je získat pro sebe pokud možno co největší moc a udělá pak pro to všechno. Obejití vítěze není trestný čin ani přestupek ve smyslu zákona, takže za to jeho strůjci či strůjcům nehrozí žádný trest ani sankce. Druhá věc je sice veřejné mínění, nebo mediální obraz, ale ten stejně brzy vyšumí a jde se dál. Je to sice nelichotivá vizitka, ale je to tak.

Zákon o volbách do obecních zastupitelstev rovněž nic neříká o tom, že vítězná strana automaticky bere starostu či primátora a musí nutně být součástí radniční koalice. Koalice stojí na většině hlasů a ta může klidně vzniknout spojením i malých a fakticky poražených stran. Tedy pokud disponují většinou mandátů. V tom je krutost i krása demokracie zároveň. Ale současné případy nejsou žádnou novinkou, děly se i v minulosti, byť ne tak často.

Bohumil Pečinka: Malé ohlédnutí za komunálními volbami v Praze aneb Jsou Pražáci zblblí?

Vše je o lidech. Někde se všichni ostatní vítězovi hned uklidí z cesty, jinde ho zaříznou ještě během volebního večera. Ten by pak ale měl zpytovat své svědomí, proč se tak stalo a jestli neudělal něco blbě. Řešením není zavedení většinového systému nebo přímé volby starostů, ale spíš osobní či stranická sebereflexe.

Velká část předvolební kampaně se odehrávala na sociálních sítích a tak právě tyto sítě a on-line média plní různé komentáře, parodie a hodnocení. Mezi používanými výrazy začíná stále častěji vyčnívat termín „vytlačení“. Je to označení pro odsunutí vítěze voleb na vedlejší kolej mimo budoucí koalici. Troufl bych si tipnout, že pokud někdo navrhne toto slovo do ankety „Slovo roku 2018“, příliš vedle nestřelí a tento volební čechismus bude atakovat hodně vysokou příčku.

Vyhrál v Praze skutečně Čižinský, nebo jen populisticky blufuje?
Ekonom Vladimír Pikora: Velký bratr se dívá, co kupujete
VLADIMÍR PIKORA 4. října 2018 • 13:20

Ekonom Vladimír Pikora: Velký bratr se dívá, co kupujete
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,070
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější