Komunální volby 2018 | Bohumil Pečinka: Babišův kandidát Stuchlík aneb Byznys, který smrdí | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Babišův kandidát Stuchlík aneb Byznys, který smrdí

Bohumil Pečinka6. srpna 2018 • 16:30
Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík
Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík
• foto: 
ČTK

Předseda hnutí ANO připomíná kouzelníka Pokustóna, který z prázdného klobouku vytahuje králíky Boba a Bobka. Přesně tímto způsobem představil Andrej Babiš světu finančníka Petra Stuchlíka a označil ho za budoucího kandidáta na pražského primátora.

V kapitalismu můžete v rámci zákonů podnikat jakkoli: péct rohlíky, radit s vizáží, prodávat zbraně, dokonce i přeprodávat horký vzduch. Existuje však hranice, kdy ještě nepřekračujete zákon, ale už se předmět vašeho podnikání stává etickým problémem.

Je to situace, kdy se jako podnikatel pohybujete ve zvláštním meziprostoru – orgány činné v trestním řízení vás sice nepopotahují kvůli porušování zákonů, ale vy sám máte ve společnosti reputační problém. Prostě váš byznys trochu smrdí a vy to víte.

Mezi hrnci a hazardem

Zkusme si to ukázat na úsečce. Jedním krajním bodem je například prodej předražených hrnců a vysavačů, které různí prodejci nabízejí s bombastickou reklamou a často pod psychickým nátlakem. Pro tyto lidi se vžilo označení šmejdi.

Druhým krajním bodem úsečky jsou pak všechny druhy legálního hazardu těžící ze závislostí majících specifické lékařské diagnózy. V západních zemích se pro tyto oblasti používá pojem „malý špinavý byznys“. Budoucí pražský primátor se nachází někde ve druhé části této pomyslné úsečky.

Obchod s chudobou

Petr Stuchlík začínal jako ekonomický novinář v MF DNES. Následně založil úspěšnou firmu Fincentrum, která přeprodávala finanční produkty bank. Následně ji výhodně prodal a zůstal v jejím managementu. S tímhle příběhem by mohl kandidovat klidně na prezidenta republiky. O důvod víc, že Stuchlík se umí pohybovat ve společnosti vlivných lidí z byznysu i médií a má zde řadu stoupenců a přátel.

Problém nastal ve chvíli, kdy se společně se svým společníkem stal dominantním investorem ve firmě Fair Credit, orientující se na nebankovní úvěry pro nejchudší klientelu, většinou do 150 tisíc korun. V tom okamžiku se dostal na území, kam většina bank nerada chodí, protože běžným prostředkem podnikání jsou extrémně vysoké úroky a násilné exekuce.

Příklad: když si někdo ve Fair Creditu půjčí 20 tisíc, musí za rok a půl zaplatit 36 tisíc, což znamená, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) je v řádech stovek procent. Podle slovenských zákonů by se už jednalo o zakázanou lichvu. Pro normálního podnikatele jen etický problém, pro budoucího politika představuje tento obchod s chudobou těžký handicap.

Střet zájmů

Pak je tu ještě jeden moment, který Stuchlíkovy ambice problematizuje. Podle výroční zprávy Fair Creditu z roku 2016 (za loňský rok ještě není k dispozici) je jeho firma v těžkých finančních problémech. Do konce tohoto roku investovala zhruba 1,9 miliardy, přičemž mezi lidmi rozpůjčovala jen 1,2 miliardy korun. Ztráty jsou tak z velké části v řádu stovek milionů korun a většinu z nich drží banky.

Jako kandidát na pražského primátora je Petr Stuchlík v mimořádně zranitelné pozici, protože se vystavuje podezření, že jeho hlavním motivem jít do politiky je dostat se do vlivné pozice v závětří českého premiéra a stát se atraktivnějším pro banky, jimž jeho firma dluží.

Nachází se tak ve velkém střetu zájmů. Jako potenciální pražský primátor může bankám nabídnout ohromné množství informací a dat, jež dnes znamenají víc než peníze. Jako protihodnotu za to mohou banky nabídnout restrukturalizaci jeho úvěrů.

Tím, jak se vehnal do neprůhledného a zčásti neúspěšného byznysu a následně překotně skočil do politiky, se vystavil střetu zájmů prakticky ve všem, na co na pražském magistrátu sáhne a o čem bude hlasovat.

Chci řešit lichvu

Svým vstupem do politiky riskuje nejen Petr Stuchlík, ale i Andrej Babiš. Pokud se opíráme o výsledky sněmovních voleb v říjnu 2017, vychází nám, že značná část jeho voličů se řadí mezi potenciální klienty Stuchlíkova Fair Creditu.

Ještě v únorovém rozhovoru pro LN přitom Andrej Babiš kritizoval tyto nebankovní půjčky. Stejně jako ministryně financí Schillerová uváděli příklad Slovenska, kde je tento druh byznysu přísněji regulován. „Chci řešit lichvu. V Česku si lidé často půjčují za šílené sazby někdy v řádu stovek procent. Na Slovensku takovou regulaci mají,“ prohlásil tehdy sám Babiš.

Svým překvapivým rozhodnutím dosadit Petra Stuchlíka na první místo pražské kandidátky udělal ze střetu zájmů normu.Klíčová slova: Petr Stuchlík, ANO, Praha, volby, komentáře


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější