Bojkot Andreje „Šéfa“ Babiše aneb Nejasná doba Tomáše Kluse | Reflex.cz
nahoru

Bojkot Andreje „Šéfa“ Babiše aneb Nejasná doba Tomáše Kluse

Marek Stoniš, Marek Stoniš1. srpna 2018 • 16:30
Babiš go home
Babiš go home
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Zpěvák Tomáš Klus po skončení ­Colours of Ostrava vyzval své kolegy k bojkotu akcí, na nichž se podílí Andrej Babiš, jím ovládaná média a další firmy z holdingu Agrofert.

Patříval jsem mezi ty, kteří při ­prvních tónech hudby a zpěvu Tomáše Kluse raději přelaďovali rádio na jinou stanici. Jednak se mi zdála přitažená za vlasy jeho stylizace do novodobého Karla Kryla, ale hlavně – před šesti sedmi lety jako by si jeho písně objednávala tehdejší imaginární centrála Všeobecného protikorupčního třeštění (VPT).

Jak jinak bylo lze pochopit jeho verše typu: „Za co, Pane Bože, za co trestáš tento prostý lid? Za co, Pane Bože, za co nechals nás se napálit? Za co, Pane Bože, za co? Omluv mě, že jsem tak smělý… Tak jedni kradou pro lidi a druzí od lidí, případné aférky se pod stůl odklidí, hlavně dodržovat všechny zásady, nejlíp se špína kydá za zády.“ Nebo: „Říkat furt ,to né my!‘ ,Ale ti před náma‘ Kdo rozkrad’ mou zemi Je velká neznámá.“ Morální kýč? Naivita?

Babiš, Faltýnek, Bartoš, Okamura, Filip. To není vtip, to jsou nejpopulárnější politici…

Tomáš Klus mi zkrátka připadal jako jeden z pěšáků na velmi pofiderním bitevním poli války proti korupci, proti tradičním politickým stranám, tedy boji, jehož hlavním cílem bylo ve skutečnosti znevěrohodnění českých politických dějin po listopadu 1989. Což se také nakonec povedlo. Čas oponou trhl a tak dlouho se halekalo, že „všeci kradnú“, až v čele vlády stanul oligarcha a spolupracovník komunistické tajné policie, jehož parlamentní většinu drží nevábné dohody s nereformovatelnými komunisty.

Nemohl jsem si pomoci, podle mého i Tomáš Klus – na rozdíl od lídra dnešní moci nevědomky – oddrolil malý kousek základů polistopadové české demokracie. Přesto jsem ani vteřinu neváhal nechat jej promluvit k našim čtenářům prostřednictvím velkého profilového rozhovoru a publikovat jeho portrét na obálce Reflexu.

Miloš Zeman si vytváří vlastní tradice. Babiš zvětšování prezidentovy moci jen přihlíží

Svou výzvou k bojkotu akcí, na nichž se podílí Andrej Babiš, jeho média a firmy, si u mě rozhodně velkou část svých písničkářských hříchů umazal. Jeho dnešní slova, že nejasná doba žádá jasné postoje, a pozitivní energie, se kterou je šíří, jsou mi veskrze sympatické a hodné následování. I proto, že v nich necítím žádný kalkul – svým postojem v současné „agrofertizaci“ České republiky přece nemůže nic získat.

V tom jsem dnes s Tomášem Klusem na jedné lodi. Až na jednu výjimku: festival Colours of Ostrava. Na tomto festivalu „hraje“ náš Reflex coby mediální partner skoro patnáct let a od „Andreje Šéfa“ by si ani suchou kůrku nevzal. Razíme heslo: Byli jsme na Colours před ním a budeme i po něm...

Velký rozhovor s Tomášem Klusem si přečtěte v novím tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 2. srpna.

Reflex 31/2018

Vláda řekla jasně: Mateřská dovolená je dovolená! Neopovažujte se to popírat
Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“
Bohumil Pečinka 20. července 2018 • 15:00

Bohumil Pečinka: Faltýnek začíná být pro Babiše „toxickou osobou“
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější