nahoru

Americké volby začínají. Vypukne v levicových médiích Noc protáhlých obličejů II.?

Marek Stoniš 3. listopadu 2020 • 14:00
Americké volby začínají. Vypukne v levicových médiích Noc protáhlých obličejů II.?
foto: ČTK/redakce

Před čtyřmi lety dostala levicová mainstreamová média dva pořádné údery na solar: to když se sečetly hlasy v referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie a když byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump.

Obě události měly podobný průběh. Stačilo sledovat speciální zpravodajství Kavčích hor. Analytici a hosté jednoho přesvědčení – brexit nebude, Clintonová drtivě zvítězí. Zastánci brexitu jsou hloupí, zaostalí vesničani. Příznivci Trumpa bílí burani a rasisti.

Předvolební průzkumy zcela selhaly, vše dopadlo jinak, než mediální levice předpokládala. Sledovat moderátory (Michal Kubal a spol.), kterak nevěřícně zírají na přibývající státy, ve kterých zvítězil Donald Trump, bylo k popukání. Nicméně s veřejnou službou neměla tehdejší americká volební noc České televize společného vůbec nic. 

Co následovalo, pamatujeme si dodnes: Kampaň za nové hlasování o brexitu. Zasvěcené ekonomické analýzy o zbídačení Britů a krachu zahraničního obchodu Velké Británie. Reportáže o vystěhování hollywoodských celebrit z USA na protest proti Trumpovi (v zemi s takovým prezidentem přece nemůžu žít!). Zesměšňování Trumpovy rodiny. Seriál příběhů žen, které si vzpomněly, že je Trump před desítkami let sexuálně obtěžoval. Rozvíjení zaručených teorií o tom, že americké volby ovlivnil Putin.

Nic z toho se samozřejmě nestalo ani nepotvrdilo. Británie se nepotopila do moře. A Trump za čtyři roky dokázal v zahraniční politice to, na co by Obamovi nestačilo ani deset volebních období.

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a že Česká televize, dnes podobně jako před čtyřmi lety „nachystaná“ na vítězství levičáka Bidena, nakonec bude slavit ve volebním studiu vítězství. Uvidíme.

Doporučuji sledovat americké volby online s Reflexem. Jsou připraveni komentátoři, analytici, zajímaví hosté.

A ať to dopadne jakkoliv, protáhlé obličeje u nás nenajdete.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku